Internetowy poradnik

Strona główna > Biznes > Social media – rola i pułapki

Social media – rola i pułapki

Wtorek 24 lutego 2015, przez admin

Wzajemna komunikacja między przedsiębiorcą a nie tylko potencjalnym klientem to w dobie wszechobecnego internetu konieczność. Konieczność często decydująca o powodzeniu produktu bądź marki.

Konto w serwisie społecznościowym

Facebook, Twitter, Goldenline czy blogi firmowe pozwalają na przedstawienie firmy czy produktu w innym sposób niż suche dane zawarte w katalogu czy klasycznej broszurze reklamowej. Dziś, kiedy ogromne znaczenie także w marketingu ma identyfikacja, koniecznością stają się działania skłaniające ku niej konsumenta. W natłoku podobnych ofert i sztampowo konstruowanych informacji niezbędne jest wywołanie zainteresowania. Oryginalność, która jednocześnie nie przesłania oferowanego produktu.

Błędem powielanym przez wiele firm jest niesystematyczne i pozbawione długofalowej strategii działanie w internecie. Dlatego porządna agencja social media jest partnerem wartym zaufania. Informacje o firmie można podawać na wiele sposobów. Doświadczeni pracownicy agencji są w stanie stworzyć interesującą treść, jednocześnie wpływając na interakcję. Komunikacja w czasie rzeczywistym ściśle powiązana z reakcją.

Dbałość o szczegóły

Agencja social media, tworząc czy modyfikując wizerunek, pracuje na kilku obszarach. Wydawać się może, iż podstawą jest słowo. Ale dziś to za mało. Zdjęcia, rysunki, filmiki i konkursy – dostosowując komunikat do odbiorcy, trzeba brać pod uwagę wiele czynników. Samodzielne działania bez oparcia w statystyce i badań przepływu informacji są skazane na niepowodzenie. Rolą przedsiębiorcy jest wytwarzanie produktu czy usługi, zaś agencja interaktywna powinna zajmować się wszelkimi działaniami promocyjnymi po wcześniejszym uzgodnieniu ze zleceniodawcą.

Każdy tekst, każde zdjęcie czy konkurs powinny nie tylko zaciekawiać, ale też przekazywać komunikat świadczący o profesjonalizmie. Bylejakość czy błędy językowe (w tym tak częsty brak polskich znaków diakrytycznych) nie mają prawa się pojawiać. Także ogromne znaczenie ma systematyczność. Aktualizacje wiadomości na Facebooku czy odpisywane na komentarze pod wpisem na blogu firmowym są konieczne. Zagoniony przedsiębiorca czy pracownik firmy zajmujący się obsługą social media w wolnych chwilach nie gwarantują regularności i do tego często powielają te same błędy. Także brak rzetelnych narzędzi badawczych jest niemałą przeszkodą.

Dla każdego

Social media marketing to branża polecana zarówno wielkim korporacjom, jak i małym oraz średnim przedsiębiorcom. Przy stosunkowo niewielkich nakładach pozwala na dotarcie do klientów i potencjalnych kontrahentów. Rolą agencji social media jest też utrzymywanie poziomu zainteresowania poprzez konsekwentną budowę wizerunku i czasem też dostarczanie rozrywki. Interaktywność pozwala też na działania sprawiające, że klient zyskuje poczucie, iż ma udział w funkcjonowaniu firmy. Relacja taka buduje długofalowy kapitał, jakim jest lojalność.