Internetowy poradnik

Strona główna > Zdrowie > Skóra - nie każdy ma taką samą

Skóra - nie każdy ma taką samą

Niedziela 17 maja 2015, przez admin

To oczywiste, że nie każdy człowiek ma taką samą skórę. Rodzaje skóry można rozpatrywać w różnych aspektach - karnacji, zawartości tłuszczu, wilgotności i podatności na czynniki zewnętrzne. Wiadomo przecież, że nie zaleca się opalania osobom o cerze marmurowej - piegowatym. Podobnie nie powinny się za bardzo wystawiać na słońce osoby z dużą ilością znamion na ciele.

Dermatolodzy i kosmetolodzy dzielą ludzką skórę na trzy lub cztery rodzaje. Najczęściej na skórę - tłustą, mieszaną i suchą. Chociaż występuje też podział na - tłustą, mieszaną, wrażliwą i normalną (eudermiczną).

Każdy rodzaj skóry ma inną wrażliwość, specjalne sposoby pielęgnacji i ewentualnie - leczenia.

Wbrew może nieciekawemu określeniu skóra tłusta ma wiele pozytywnych cech. to że, być może, towarzyszy jej czasem nadmierny łojotok przyczynia się do tego, że jest bardziej oporna na zmiany atmosferyczne, wolniej się starzeje. Natomiast problemem może być większa podatność na zmiany trądzikowe. Skóra tłusta nie pojawia się raczej w wieku dziecięcym, najprędzej w młodzieńczym.

Na podrażnienia, choćby wodą i mydłem narażona jest już bardziej skóra mieszana. Tu najczęściej partie tłuste znajdują się pośrodku twarzy, choćby na brodzie nosie. Natomiast policzki bywają suche i dosyć mocno podatne na mróz. Mając to na uwadze warto jest zadbać o odpowiednie kremy natłuszczające. Skóra mieszana wymaga bacznej obserwacji, gdyż, jeśli nie rozpoznamy konkretnych jej rejonów w kontekście suchości lub natłuszczenia to możemy narazić się między innymi na zapalenia miejsc łojotokowych.

Najwięcej problemów jest, zwłaszcza u kobiet, ze skórą suchą. Skóra taka jest na dodatek cienka, czasem wręcz pergaminowa. Jest to efekt braku lipidów pokrywających naskórek. Podatna na czynniki zewnętrzne. Nierzadko zbyt mono ukazująca ukrwienie i - niestety - najszybciej się starzejąca. Takie osoby zdecydowanie powinny unikać nadmiernego opalania i przebywania w miejscach pełnych kurzu. Taka skóra też może wyraźnie reagować na zaburzenia wewnętrzne, choćby cykl miesiączkowy lub stres.

Szczęśliwców, którzy posiadają tzw. skórę normalną nie jest znowu tak wielu - stanowią oni około 20 procent. Podstawową cechą skóry normalnej są małe pory i aksamitna, miękka struktura. Kolor skóry normalnej jest delikatnie różowy.

Mimo to większa część populacji ma skórę mieszaną, kobiety za skórą normalną powinny wiedzieć, że nie musi ładna cera być czymś podarowanym raz na zawsze. O taką skórę trzeba również mocno dbać, choćby o jej wilgotność, także przy pomocy odpowiedniej diety.

Po więcej informacji na tematy związane ze skórą zapraszamy na https://dermatolog.pl