Internetowy poradnik

Strona główna > Zdrowie > Skąd się bierze ból głowy i jak z nim walczyć

Skąd się bierze ból głowy i jak z nim walczyć

Czwartek 15 grudnia 2016, przez Marek Konieczny

Pośpiech, stres, przepracowanie, ciągłe zmęczenie, zła dieta – to tylko niektóre z przyczyn pogarszającej się kondycji organizmu wielu z nas. Wszystko to sprzyja bólom głowy o różnym nasileniu i częstości. Co może powodować ból głowy i jak z nim walczyć?

Istnieje przynajmniej kilka rodzajów bólów głowy, z których każdy może mieć inne przyczyny. Jednym z nich jest migrena – ból ostry, pulsujący, obejmujący najczęściej połowę głowy, a niekiedy całą. Migrenie towarzyszy często światłowstręt i wymioty. Ból głowy trwa od kilku do kilkunastu godzin i najczęściej wyklucza chorego z normalnego życia. Atak można złagodzić działając szybko – lek przyjęty przy nasilonych już objawach prawdopodobnie pomoże niewiele albo wcale. Odpowiednie farmaceutyki przepisze lekarz neurolog, zaś przy słabym nasileniu bólu migrenowego pomóc może nacieranie skroni specyfikiem z olejkami eterycznymi, takim jak Amol.
Jeżeli nasz ból pojawia się nad ranem i dotyczy głównie potylicy, bardzo możliwe, że cierpimy na nadciśnienie tętnicze. Niekiedy nie daje ono żadnych objawów, jednak jeśli je podejrzewamy, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Być może wystarczy zmiana diety, zrzucenie nadwagi lub zaprzestanie palenia papierosów, ale konieczne być może leczenie farmakologiczne.
Zapalenie zatok, ostre lub przewlekłe, to kolejna bardzo częsta przyczyna bólu głowy. Bólu pulsującego, obejmującego okolice nosa, policzków i środek czoła. Głowa boli przy pochylaniu, nos bywa zapchany, pojawić się może gęsty, ropny katar. Bólowi towarzyszy niekiedy zaburzenie węchu lub trudności w oddychaniu. Odpowiednie leczenie zleci laryngolog.
Tępy ból, atakujący tył głowy aż po barki, oznaczać może problemy z kręgosłupem. Taki ból utrzymywać się może tygodniami. Gorzej jest, gdy długo siedziby lub śpimy w niewygodnej pozycji. Przewlekłość i uporczywość tego problemu wymaga konsultacji z lekarzem ortopedą.
Uporczywy ból od czoła, poprzez skronie po tył głowy – jak zaciskanie się niewidzialnej obręczy – to tzw. ból napięciowy, który podobnie jak ten od kręgosłupa, trwać może tygodniami. Nie jest zbyt silny, ale za to uporczywy. Przyczyny są banalne: stres, przemęczenie, niedobory magnezu, stała wymuszona pozycja np. przy komputerze. Na dłuższą metę pomoże zmiana trybu życia, doraźnie – np. nacieranie Amolem.
W leczeniu bólu głowy warto sięgnąć po zioła. Oczywiście częste, intensywne bóle głowy należy zawsze skonsultować z lekarzem. Istotne jest wyeliminowanie z naszego codziennego życia tych czynników, które bólom głowy sprzyjają – jeśli mamy na nie wpływ.
Alternatywą dla ziołowych naparów jest nacieranie skroni ziołowymi specyfikami na bazie alkoholu, jak popularny Amol. Olejek mięty pieprzowej wchodzący w skład Amolu sprzyja rozluźnieniu mięśni, zatem pomoże tam, gdzie ból głowy wywołany jest przez stres i inne przyczyny. Przeciwbólowo – między innymi – działają olejek goździkowy i lawendowy, zawarte w Amolu. W bólu głowy ulgę przynosi również inny składnik tego leku, mianowicie mentol, który ma działanie chłodzące.


AMOL. Płyn doustny, płyn do stosowania na skórę, produkt złożony. Podmiot odpowiedzialny: Takeda Pharma Sp. z o.o. Wskazania: Zewnętrznie: w celu poprawy złego samopoczucia, np.: w przebiegu przeziębienia (do nacierań), w bólach głowy, bólach mięśniowych, w celu zmniejszenia dolegliwości po ukąszeniach owadów. Wewnętrznie: w dolegliwościach trawiennych (dyspeptycznych) np.: wzdęcia, niestrawność. Przeciwwskazania: Preparatu Amol nie wolno stosować: w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek ze składników produktu, w astmie oskrzelowej i innych schorzeniach dróg oddechowych, którym towarzyszy silna nadwrażliwość dróg oddechowych, u dzieci poniżej 12 roku życia. Wewnętrznie: niedrożność dróg żółciowych (np. w przebiegu kamicy żółciowej), zapalenie pęcherzyka żółciowego, u osób z przewlekłymi chorobami wątroby, u osób uzależnionych od alkoholu. Zewnętrznie: na uszkodzoną skórę np. przy oparzeniach, wypryskach i ranach otwartych, przy chorobach skóry przebiegających z wysypką, na błony śluzowe oraz w okolicach oczu. Opakowanie: płyn 100 ml, 150 ml, 250 ml. Podmiot odpowiedzialny: Takeda Pharma Sp. z o.o.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.