Internetowy poradnik

Strona główna > Biznes > Skąd biorą się kartony?

Skąd biorą się kartony?

Piątek 24 maja 2013, przez apgreff

Jednym z głównych składników papieru jest celuloza otrzymywana z surowca drzewnego. Przy użyciu kwasu azotowego wyodrębnia się z drewna lignina, zaś surowa celuloza zostaje rozjaśniona za pomocą chloru.

Następnie drewno zostaje poddane działaniu kwasu siarkowego i siarczynów (wodorosiarczek wapniowy). W ten sposób powstaje czysta biała celuloza, tzw. masa celulozowa siarczynowa, która nadaje się do produkcji papieru. W zależności od stopnia wyodrębnienia ligniny, powstaje pół, wysoko, lub pełna masa celulozowa. Proces ów odbywa się w temperaturze od 120 do 150 stopni Celsjusza.

Po tym procesie masa celulozowa, która jeszcze z powodu resztek drzewnika posiada ciemne zabarwienie, zostaje dokładnie wypłukana i wybielona przy pomocy chloru. Masa celulozowa zdobyła duże znaczenie w przemyśle jako surowiec. Z chemicznego punktu widzenia celuloza jest wielocukrem, a zatem związkiem spokrewnionym z cukrem. Szczególne znaczenie chemiczne zyskuje celuloza w skład której wchodzi przeważnie błonnik.

Celuloza jako główny składnik papieru stanowi o jego trwałości i wytrzymałości. Ręczne pakowanie towarów do tekturowych pudeł, lub innych pojemników stanowi dosyć pracochłonne i czasochłonne zajęcie. Stąd potrzeba wdrożenia maszyn, urządzeń, które wyręczałyby ludzi w tej pracy. Kartoniarka jest to maszyna którą stosuje się w szybkim pakowaniu produktów. Jest wykonana ze stali nierdzewnej, dysponuje dużym zapasem kartonów, które są uzupełniane za pomocą specjalnego przenośnika taśmowego.

Dzięki takiej konstrukcji maszyny - kartoniarka jest w stanie obsłużyć wiele produktów i odpowiednio je zapakować. Maszyny tego rodzaju są stosowane w przemyśle od wielu już lat i znajdują uznanie producentów żywności oraz innych towarów. Kartoniarki są sterowane za pomocą specjalnego panelu, który zarządza całym procesem pakowania.

Pakowanie granulatów, produktów pylistych, oraz innego rodzaju sypkich przedmiotów musi zostać przeprowadzone niezwykle starannie, ponieważ łatwo może dojść do poważnych uszkodzeń i w konsekwencji do niepowetowanych strat. Dzięki wynalezieniu maszyn stosowanych w masowej produkcji, proces pakowania został znacznie przyspieszony.

Producenci maszyn takich jak kartoniarki stawiają przede wszystkim na wydajność procesów produkcji, oraz wszystkich procesów związanych z pakowaniem i zabezpieczeniem towarów.