Internetowy poradnik

Strona główna > Budownictwo > Ścieralność płytek ceramicznych.

Ścieralność płytek ceramicznych.

Jaką klasę wybrać

Sobota 1 czerwca 2013, przez krzysztof

Ścieralność ceramiki okładzinowej została podzielona na kilka klas. To od klasy płytki zależy jaką będzie miała odporność na warunki atmosferyczne i codzienne użytkowanie.

Dlatego trzeba pomyśleć jaką klasę wybrać robiąc remont mieszkania Warszawa.

Szkliwienie płytek sprawia, że glazura się ściera - stąd dla płytek bada się tzw. ścieralność powierzchniową. Dla ceramik szkliwionych klasy wyszczególniono od I klasy do V klasy. Gdzie klasa V to najtrwalsze płytki pod względem ścieralności. Klasę wyliczamy podstawie metody PEI w/g normy PN-EN 154 oraz ISO. Łatwiej pisząc chodzi o to, że na podstawie ścierania maszyną ścierającym liczymy ilość obrotów jaką potrzeba by zauważyć trwałe ślady tarcia. W poszczególnych klasach istnieje bardzo duża rozpiętość na takie obroty dlatego stosuje się też podklasy np. słaba trójka, mocna trójka, słaba czwórka itd.

Klasa I (do 150 obr.) Zastosujemy w miejscach gdzie używamy obuwia domowego lub chodzimy na na gołe stopy, może to być sypialnia - ogólnie płytki I klasy są bardzo wrażliwe, dlatego stosuje się niezbyt często.

Klasa II (150-600) Stosujemy w miejscach gdzie używamy obuwia domowego bez żadnych podkuć itd. W łazienkach, w pomieszczeniach domowych o niskim natężeniu ruchu. Na pewno nie stosujemy w kuchni.

Klasa III (600-1500) Zastosujemy w pokojach , również w kuchni w holach, korytarzach. Tam gdzie stosujemy obuwie z niedużą ilością brudu. Jednak nadal stosujemy w pomieszczeniach o mniejszym natężeniu ruchu. Czyli nigdy nie zastosujemy w sklepie czy też w hotelu, lotnisku, dworcu.

Klasa IV (1500-12000) Podłogi gdzie jest dużo większe natężenie, można stosować na schodach. W holach, korytarzach o większym natężeniu. W marketach, hotelach jednak poza obszarami dużego natężenia np. kasy sklepowe czy też wąskie przejścia o dużym natężeniu ruchu pieszych. IV klasa to też balkony.

Klasa V (powyżej 12000) Podłoża trudne o sporym natężeniu. W miejscach użyteczności publicznej np. lotniska, szkoły i wszędzie tam gdzie podłoga narażona jest na ciągły ruch pieszych.

Teraz już wiesz co wybrać przy wykończeniu mieszkania Warszawa