Internetowy poradnik

Strona główna > Budownictwo > Ścianka działowa.

Ścianka działowa.

jakie profile wybrać?

Sobota 1 czerwca 2013, przez krzysztof

By wybudować mocną ściankę działową trzeba odpowiednio dobrać do tego profile.

Wybór mamy duży profile o szerokości 50, 70 i 100mm. Trzeba się pomyśleć które wybrać profile by zrobić wykończenie mieszkania Warszawa.

Profile 50mm zastosujemy przy ścianach do wysokości do 3 metrów, grubość takiej ścianki po jednokrotnym obustronnym płytowaniu to 50mm + (12.5mm x 2) = 75mm.

Zwykła płyta karton gipsowa ma wymiary 2.6m na 1.2m i grubość 12,5mm lub 9mm do ścian działowych stosujemy te o grubości 12.5mm. Profile 70mm zastosujemy do ścianki od 3 do 4metrów wysokości. Grubość takiej ścianki to 100mm. Natomiast najszersze profile 100mm stosujemy do konstrukcji powyżej 4metrów. By wzmocnić całą konstrukcję warto stosować podwójne płytowanie konstrukcji. Zapewni to nie tylko większą stabilność, ale też zapobiegniemy pęknięciom na łączeniach płyt.

Do wyboru mamy kilka rodzai profili UW, czyli te do mocowania na sufity, ściany i podłogi (powyżej na zdjęciu). Profile CW damy jako profile słupkowe w odległości minimum 60cm od siebie. Ostatni rodzaj profilu UA stosujemy w miejscu wstawiania drzwi w ściance, jest to najtwardszy profil.

Dodatkowo przy budowie konstrukcji trzeba pamiętać o zastosowaniu wygłuszającej taśmy. Jest to taśma w postaci gąbki którą kleimy do wszystkich profili UW. Jeśli zależy nam na dodatkowym wygłuszeniu stosujemy podwójne płytowanie, a pomiędzy płyty dajemy wełnę. Ważne by wełna była nie grubsza niż nasze profile. Najlepiej układać wełnę w taflach, wtedy profile CW dajemy co 60cm, ponieważ taką szerokość ma z reguły wełna dźwiękochłonna.

Konstrukcje, ścianki działowe realizacji naszej firmy Nowoczesny remont Warszawa znaleźć można w zakładce z naszymi pracami.