Internetowy poradnik

Strona główna > Turystyka > Sanktuarium w Piekarach Śląskich

Sanktuarium w Piekarach Śląskich

Poniedziałek 26 grudnia 2016, przez admin

Bazylika pod wezwaniem Marii Panny i św. Bartłomieja na samym początku posiadała charakter małego, wykonanego z drewna kościółka, który wzniesiono w 1303 roku. Wówczas charakteryzował się on stylem romańskim. Pierwsze wzmianki o Bazylice oraz cudach sięgają wieku XIV, natomiast niewiarygodne uzdrowienia miały miejsce trzy stulecia później - w XVII wieku.

Obraz z wizerunkiem Matki Bożej, który obecnie jest jednym z najsłynniejszych w Polsce, początkowo znajdywał się na bocznym ołtarzu, na głównym umieszczono go dokładnie 27 sierpnia 1659 roku. Miał się z niego wydobywać zapach róż, jak relacjonował ksiądz i ówczesny proboszcz, Jakub Roczkowski. W tym samym roku doszło do pierwszych cudów, które miały uzdrowić modlących się do wizerunku Maryi. Następnie, po siedemnastu latach w Tarnowskich Górach wybuchła zaraza, zbierające żniwa wśród ludzi. Wówczas z miasta do kościółka w Piekarach Śląskich wyruszyły pielgrzymki, aby pomodlić się o wstawiennictwo Matki Boskiej. Gdy wrócili do miejsca, skąd przybyli - zaraza ustąpiła.

Bazylika w Piekarach z czasem była coraz bardziej popularna. W 1683 roku modlił się w niej sam król Jan III Sobieski, który w drodze pod Wiedeń modlił się o wygraną w walce z wojskami wezyra Kary Mustafy.

Obecnie obraz Matki Boskiej znajduje się w Opolu, w kościele św. Krzyża, gdzie został przewieziony na początku wieku osiemnastego w obawie o grabież podczas religijnych walk. W Piekarach postawiono replikę dzieła, która stoi tam do dziś.

Piekarski kościół zyskał mienię Bazyliki 1 dnia grudnia 1962 roku. Tytuł został nadany przez Jana XXIII. W chwili obecnej Bazylika nadal cieszy się dużą sławą wśród wierzących, którzy modlą się przed repliką obrazu. Duszpasterstwo na parafii Bazyliki piastowało wielu księży. Obecnie piczę nad nią sprawuje sześciu kapłanów.