Internetowy poradnik

Strona główna > Budownictwo > Samodzielny remont domu i mieszkania.

Samodzielny remont domu i mieszkania.

Piątek 30 sierpnia 2019, przez Artsites

W zdecydowanej większości przypadków, przeprowadzane przez nas remonty domów i mieszkań, polegają głównie na odświeżeniu pomieszczeń mieszkalnych poprzez ich odmalowanie. Oczywiście najprostszym rozwiązaniem jest tutaj zatrudnienie odpowiednich specjalistów, aczkolwiek wiąże się to z koniecznością poniesienia kosztów. Można jednak tego typu prace wykonać samodzielnie. Trzeba jednak pamiętać, iż aby osiągnąć zadowalające efekty należy przestrzegać pewnej kolejności wykonywania poszczególnych prac. Oczywiście trzeba także zaopatrzyć się w profesjonale szczotki, wałki i pędzle malarskie, bowiem bez dobrych narzędzi, to nawet zawodowy malarz nie będzie w stanie zbyt wiele wskórać.

Kupujemy niezbędne narzędzia malarskie.

Tak więc, w pierwszej kolejności kupujemy profesjonalne pędzle malarskie, jak również szczotki oraz wałki. Bez tych narzędzi niestety nie uda nam się przeprowadzić odświeżenia pomieszczeń mieszkalnych. Warto tutaj zwrócić szczególną uwagę na jakość wykonania poszczególnych narzędzi. Jest to dość istotne. Dlatego też, lepiej nie szukać rozwiązań najtańszych, gdyż mogą one jedynie przysporzyć nam problemów już podczas samej realizacji prac. Tak więc, niezbędne do przeprowadzenia remontu będą nam następujące elementy:

  • Profesjonale pędzle, szczotki oraz wałki malarskie
  • Folia malarska (4x4m), oraz taśma malarska – do zabezpieczenia podłóg i ram drzwi oraz okien
  • Szpachelka i gips szpachlowy – do uzupełniania ubytków w ścianach
  • Kostka do szlifowania – do wyrównania zagipsowanych ubytków.
  • Farby – bez komentarza

Są to podstawowe, niezbędne elementy, w które koniecznie należy się zaopatrzyć, aby odświeżanie ścian w naszych domach i mieszkaniach mogło przebiegać poprawnie.

Przebieg prac remontowych.

W pierwszej kolejności będziemy musieli z danego pomieszczenia usunąć wszystkie meble, które tylko można usunąć. Większe szafy, których nie sposób wynieść można przestawić na sam środek pomieszczenia. Potem możemy przystąpić do zabezpieczenia podłóg folią malarską. Ewentualne meble na środku pomieszczenia także przykrywamy folią. Ramy okien i drzwi oklejamy taśmą malarską. Kolejnym krokiem będzie stwierdzenie ilości warstw farby na ścianie. Jeśli stwierdzimy, iż jest ich więcej niż 4-5, koniecznością będzie ich usunięcie do gołego tynku lub gładzi gipsowej. Następnym krokiem będzie wyszukanie wszystkich ubytków i ich zaszpachlowanie gładzią gipsową. Po jej wyschnięciu należy lekko wyszlifować kostką do szlifowania, aby uzyskać jednolitą płaszczyznę ze ścianą. Kolejnym krokiem będzie zagruntowania podłoża odpowiednim preparatem. Ma to na celu wyrównanie chłonności podłoża, co pozwala farbie schnąć równomiernie. Następnie izolujemy ewentualne granice między różnymi kolorami, lub między ścianą i sufitem, aby niepotrzebnie nie zamalować jednym kolorem miejsc, które będą wykonywane w innych kolorach. W tym celu stosujemy także taśmę malarską. Ostatecznie pozostanie nam już tylko właściwe malowanie przy pomocy szczotki (powierzchnie chropowate, tynki cementowe), lub wałka (gładź gipsowa, płyty G-K) oraz wykańczanie profesjonalnymi pędzlami malarskimi.

Podsumowanie

Jak więc widać, odmalowanie swoich pomieszczeń mieszkalnych nie jest niczym nadzwyczajnie skomplikowanym. Aczkolwiek trzeba się liczyć z tym, iż pierwszy raz na pewno zajmie nam sporo czasu. Możliwe także będą jakieś błędy, wobec czego warto uzbroić się w cierpliwość oraz nie zrażać drobnymi błędami, niedociągnięciami i pomyłkami. Na pewno z każdym kolejnym pomieszczeniem będzie nam szło zdecydowanie lepiej.