Internetowy poradnik

Strona główna > Dom > Samodzielne tapetowanie ścian krok po kroku

Samodzielne tapetowanie ścian krok po kroku

Wtorek 28 stycznia 2020, przez admin

Gdy spojrzymy na czynności remontowe z perspektywy obserwatora, wiele z nich wydaje się banalna – nie inaczej jest z tapetowaniem ścian. W istocie jest to jednak praca wymagająca odpowiedniego przygotowania, zarówno w kwestii doboru materiałów, jak i wiedzy merytorycznej – sprawdź, jak do tego podejść!

Krok pierwszy: wybór odpowiedniego rodzaju tapety

Pierwszym krokiem jest wybór tapety. Typy spotykane na rynku to modele o podłożu flizelinowym, winylowym i papierowym. W pomieszczeniach, gdzie występuje duży stopień wilgotności i narażenie na zabrudzenia, najlepszym wariantem są tapety winylowe, które nie wchłaniają pary i są łatwe w czyszczeniu. W pokojach nienarażonych na wpływ niszczących czynników można postawić na tapety papierowe i papierowe na flizelinowym podkładzie.

Krok drugi: dobór kleju

Skoro mamy tapety – czas na klej. Najczęściej używanym i polecanym jest uniwersalny klej, w praktyce jednak lepiej użyć kleju odpowiedniego do rodzaju tapety. Tu z pomocą przychodzą specjalistyczne produkty, posiadające strukturę zdolną utrzymać ciężar grubszych tapet.

Przed rozpoczęciem prac należy też wyposażyć się w narzędzia niezbędne do tapetowania, jak nożyki do przycinania tapet czy wałki wspomagające dociskanie ich do ściany. Wszystkie niezbędne artykuły do tapetowania można znaleźć na https://dekoma.eu/pl/.

Krok trzeci: docinanie i tapetowanie

Czas na przycinanie tapet. Tu ważna jest miarka, metalowa listwa i nożyk, które pozwalają na wygodne i szybkie uzyskanie odpowiednich kawałków tapety. Stałą zasadą jest, aby zostawić sobie zapas, który w razie złego pomiaru można po prostu później przyciąć. Nakładanie warstwy kleju powinno przebiegać przede wszystkim zgodnie z zaleceniami producenta. Tapetę należy docisnąć do ściany wałkiem lub szpachlą dociskową. Finalnie pozostaje jeszcze przycinanie nadwyżek i newralgicznych miejsc, na przykład przełączników światła.

Tapetowanie ścian wymaga odpowiedniego przygotowania – jednak kiedy już nabędziesz odpowiedniej wiedzy, może stać się naprawdę proste!