Internetowy poradnik

Strona główna > Ciekawe Strony > Rzeźba urozmaici Twoje otoczenie

Rzeźba urozmaici Twoje otoczenie

Sobota 25 maja 2013, przez obt

Rzeźba ludowa ma już swoje lata i służyła przede wszystkim jako pamiątka o Bogu, wdzięczność za otrzymane plony lub po prostu ładna dekoracja.

W dzisiejszych czasach nie spełnia zbyt dużej roli, chociaż wciąż jest spotykana - zazwyczaj w miejscach, gdzie się jej nie spodziewamy: piwiarnie, bary, kościoły, hotele lub po prostu domy. Gdy zobaczymy, że gdzieś stoi drewniana figurka, możemy spostrzec jej charakterystyczne cechy - zapach wosku pszczelego czy zabejcowanie. Wykonana zazwyczaj z lipy, olchy czy topoli rzeźba w drewnie może mierzyć od kilku centymetrów do ponad 2 metrów i więcej, w zależności od zamówienia. Często wykorzystuje się motywy Jezusa Frasobliwego, Piety, Madonny z Dzieciątkiem oraz wielu świętych. Drewno jest tak uniwersalnym materiałem, że można w nim wyrzeźbić najróżniejsze kształty, typu motywy kwiatowe, krzyże, charakterystyczne postaci. Jeżeli chciałbyś dostać taką figurkę, poszukaj w Twoich okolicach rzeźbiarza lub snycerza, którzy stworzą dzieło, jakiego nie znajdziesz nigdzie indziej - będzie unikalne na skalę światową, bowiem każda rzeźba w drewnie jest tworzona ręcznie i wymaga wielu umiejętności. Jednak gdy zostanie już stworzona, możesz być pewien, że trzymasz w ręku przedmiot, którego zazdrościć Ci będą nawet najbardziej wybredni sąsiedzi i goście.

Do przedmiotów codziennego użytku lub mebli, ale tylko tych drewnianych, można dopasować odpowiednie ozdoby, które dadzą im nowego ducha. Nawet z pozoru stary element naszego mieszkania może zostać tak przerobiony, że poczujemy się jakbyśmy siedzieli w pałacu stylizowanym na kilkadziesiąt lat wstecz. Najważniejszą sprawą jest odpowiednie dobranie motywu dopasowanego do otoczenia. Musi powstać tak zwany kontrast, czyli "wklejenie" się rzeźbionego przedmiotu w otoczenie.