Internetowy poradnik

Strona główna > Nieruchomości > Rynek nieruchomości w Polsce – statystyki i trendy

Rynek nieruchomości w Polsce – statystyki i trendy

Wtorek 24 stycznia 2017, przez admin

Na rynku nieruchomości mieszkaniowych trwa obecnie okres wzmożonej aktywności. Przejawia się ona wysokim poziomem popytu na nowe mieszkania na co równie wysoko reaguje podaż. Mówiąc krótko Polacy kupują coraz więcej mieszkań. Nie ma drastycznych wzrostów cen, a opłata transakcji odbywa się ze znacznym udziałem kapitału własnego ludności.

Ceny ofertowe i transakcyjne m2 mieszkań tylko na niektórych rynkach pierwotnych największych miast, wzrosły. Na rynku dominują mieszkania tańsze. Ze względu na wyższy wkład własny wymagany przy kredytach hipotecznych, (podniesiony do poziomu 15 proc.) na zakup własnego mieszkania trzeba dysponować większą ilością odłożonych środków, niż w poprzednich latach. Podatek bankowy ( którego skutki są widoczne w postaci wzrostu oprocentowania udzielanych nowych kredytów) powoduje, że droższy kredyt równa się wyższej miesięcznej racie, a tym samym zwiększa obciążenie budżetu obywatela. To właśnie te czynniki kierują wybór większości dzisiejszych nabywców, w stronę rozwiązań tańszych. Tańsze nieruchomości to mniejsze lokale, często położone w mniej pożądanych dzielnicach, czy też wymagające przeprowadzenia gruntownego remontu.

Trzeba też brać pod uwagę, że obecnie powstaje dużo osiedli mieszkaniowych, które są budowane w pośpiechu, co może nieść za sobą pewne niedociągnięcia. Nowe mieszkania deweloperskie bywają według fachowców, stawiane za pomocą mało odpornych materiałów choć to oczywiście nie jest zjawisko aż tak częste.

Eksperci zauważają, że chętniej i częściej nabywcy kupują mieszkania lub nieduże segmenty, rzadziej wolnostojące domy, rezydencje, apartamenty. Jest to oczywiście kwestia ceny a także indywidualnych potrzeb. Coraz więcej osób zaczyna się też odznaczać umiejętnością myślenia „inwestycyjnego”, bo przecież dom czy mieszkanie nie jest kupowane na zawsze. Warto więc ocenić, czy w razie konieczności sprzedania nieruchomości będzie to możliwe w rozsądnym czasie, a także czy nie przyniesie nam to straty. Na rynku jest wiele domów wielopokoleniowych, z licznymi ale niewielkimi pokojami, które były budowane z myślą o rodzicach, dzieciach, wnukach . Takie budownictwo występowało w czasach, kiedy trudności lokalowe były powszechnym problemem. Dziś dzieci dorastają, wyjeżdżają na studia albo nawet już na okres gimnazjum czy liceum. Utrzymanie dużego domu nie należy do łatwych. A także jego sprzedaż trudno jest zorganizować korzystnie.

Na rynku widać także tendencję do powracania do miast. Najczęściej wpływa na to utrudniona komunikacja, która w obecnych czasach stanowi pewną podstawę wygody. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się nowe mieszkania lublin włączone do programu MDM (Mieszkanie dla młodych). Fakt wyczerpania się puli środków z programu na dany rok spowodował, że wiele osób chcących skorzystać z jego atrakcyjności, przeniosło inwestycje w czasie. Jest to możliwe jeżeli ktoś jest zainteresowany nowym mieszkaniem od dewelopera. W ofertach dostępne są inwestycje, które mają zostać zrealizowane w 2017 czy 2018 roku. Zmiany na rynku kredytów hipotecznych, choć zaczną ograniczać inwestowanie za pomocą kredytu, nie wpłyną na preferencje Polaków. A teraz wielu z nich zdecydowanie bardziej preferuje bycie właścicielem nieruchomości, niż wynajmować u kogoś swój „kawałek podłogi” do mieszkania.