Internetowy poradnik

Strona główna > Biznes > Rynek motocyklowy – charakterystyka ogólna

Rynek motocyklowy – charakterystyka ogólna

akcesoria motocyklowe

Sobota 8 lutego 2014, przez Azarel

Rynek motocyklowy charakteryzuje się dość wysoka konkurencyjnością. Najwięksi i najsilniejsi producenci wypracowali swoją własną niszę rynkową, ich produkty, mimo iż spełniają często tą samą funkcje nie są tożsame z produktami konkurencji. Odmienne są również oczekiwania i postawy klientów czołowych światowych marek. W ujęciu globalnym, branża motocyklowa jest bardzo ciekawym rynkiem konsumenckim. Pomimo często podobnych użytkowo produktów, konkurencja na nim nie opiera się przede wszystkim na cenie produktu, ponadto czynnik ten posiada niski priorytet w rywalizacji pomiędzy światowymi markami.

Rynek motocyklowy charakteryzuje się dość wysoka konkurencyjnością. Najwięksi i najsilniejsi producenci wypracowali swoją własną niszę rynkową, ich produkty, mimo iż spełniają często tą samą funkcje nie są tożsame z produktami konkurencji. Odmienne są również oczekiwania i postawy klientów czołowych światowych marek. W ujęciu globalnym, branża motocyklowa jest bardzo ciekawym rynkiem konsumenckim. Pomimo często podobnych użytkowo produktów, konkurencja na nim nie opiera się przede wszystkim na cenie produktu, ponadto czynnik ten posiada niski priorytet w rywalizacji pomiędzy światowymi markami. Większość produktów rynku motocyklowego jest na tyle skomplikowanych technologicznie, iż bariery wejścia na niego są często bezlitosne dla potencjalnej konkurencji. Dzięki temu mimo wszechobecnej tendencji kryzysu ekonomicznego firmy te nadal zachowują swoja pozycję na rynku. Potencjalna konkurencja nie może pozwolić sobie na walkę cenową z wielkimi koncernami. Przeszkodami są głównie, wysokie koszty technologiczne, wymagana jakość i rzadkość materiałów, wysokie koszty związane ze zbudowaniem sieci serwisu/sprzedaży i budową wizerunku . Szansą wejścia na rynek może być zatem produkcja dodatkowych elementów, niestanowiących niezbędnej podstawy produktu finalnego w postaci motocykla tj. akcesoria motocyklowe do już istniejących jednośladów. Dobrym przykładem tego typu działalności mogą być firmy produkujące akcesoria zabezpieczające motocykl przed negatywnymi skutkami wywrotki, czyli crash pady (ślizgacze zabezpieczające). Taka część rynku może być nadal bardzo dochodowa a jednak nie budzi instynktów obronnych u światowych potentatów. Pod sukcesy wielkich, od zawsze podpinali się maluczcy, wokół stosunkowo niewielkiej grupy liderów tego rynku, na przestrzeni lat wyrosły miliony firm skupiających swoją działalność w ich otoczeniu. Na naszym rodzimym rynku przykładem może być polska marka Azarel, specjalizująca się w produkcji wspomnianych już wcześniej ślizgaczy zabezpieczających (crash pady). 

W ujęciu globalnym branżę samych jednośladów, kontroluje pięciu producentów, są to Honda, Harley Davidson, Yamaha, Kawasaki i Suzuki. Pomimo swojej wysokiej klasy, konkurencyjne oraz bardzo znane marki t.j. KTM, BMW, Ducati czy Moto Guzzi, notują wręcz śladowe wyniki sprzedaży, w stosunku do piątki liderów. Honda odniosła znaczące sukcesy na tle konkurencji. Marka ta, wg. rożnych raportów z ostatnich lat, kontroluje aż 29% z całości rynku motocyklowego, a około 44% konsumentów tego rynku deklaruje przywiązanie do jej produktów. Dla większości ludzi nie związanych z motoryzacją, wyroby Hondy stanowią taką samą wartość jak dla pozostałych producentów z wspomnianej piątki liderów, również cena za motocykle tej firmy nie odbiega w sposób znaczący od wyrobów konkurencji. Dominacja ta nie jest oczywista, także dla doświadczonych uczestników i obserwatorów tego rynku. Skąd zatem taka dominacja tej marki na tle równie silnej konkurencji? Honda wykazała się największą ze wszystkich, zdolnością do zaspokajania potrzeb różnych typów konsumentów, z różnych klas społecznych, różnych przedziałów wiekowych, kulturowych czy mentalnych. Honda jest obecna we wszystkich możliwych kategoriach motocykli począwszy od wyczynowych motocykli terenowych (crf 450, cr 250 itp.) przez tzw. Motocykle uniwersalne (Hornet CB 600, CB 900), po szosowe motocykle sportowe (CBR 900 RR, 600 RR). Firma skupia się przede wszystkim na produkcji motocykli, marginalizuje znaczenie akcesoriów dodatkowych. Czy przeciętny konsument myśląc Honda, miał namyśli crash pady Honda, lub kufry Honda? Raczej nie, pierwsze skojarzenie to zawsze sam motocykl z ulubionej przez nas kategorii motocykli. Bez względu czy chodzi o motocykle sportowe czy np. enduro, marka ta zawsze kojarzyła się z samym jednośladem i co więcej kojarzyła się zawsze pozytywnie, czasami nawet na wyrost. Dzięki nakładom na innowacje oraz stałe dostosowywanie produktu do oczekiwań odbiorców rok do roku Honda notuje sprzedaż oraz poparcie zapewniające dużą przewagę nad konkurencją.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie i publikacja bez zgody autora zabronione.
Autor : Paweł Saganowski