Internetowy poradnik

Strona główna > Budownictwo > Rynek mieszkaniowy w Krakowie

Rynek mieszkaniowy w Krakowie

Piątek 17 maja 2013, przez alfred.p

Ceny mieszkań w Krakowie zgodnie z danymi z lutego b.r. wynosiły odpowiednio 5273 zł za mkw na rynku wtórnym, a na rynku pierwotnym 6600 zł. Na początku roku cena ta spadła, dostosowując się wreszcie do oczekiwań klientów. Tym samym oferta rynkowa wreszcie dopasowała się do finansowych możliwości nabywców. Chętnych na to by zamieszkać w grodzie Kraka jest wielu, na przeszkodzie stoją oczywiście niskie pensje i niepewna sytuacja na małopolskim rynku pracy. Wywołuje to ogólną niechęć do zaciągania kredytów.

Kraków wyróżnia się na tle innych dużych miast tym, że sprzedawane są tu największe mieszkania w Polsce, średnia powierzchnia kupowanych lokali wynosi 54,9 mkw. Wybierając nieruchomości, jakie oferuje Kraków należy określić własne potrzeby i zapoznać się z planami zagospodarowania okolicy, w której położone jest mieszkanie. Inne są oczekiwania rodziny, a inne osoby planującej zakup mieszkania pod wynajem.

Najdroższe nowe mieszkania Kraków oferuje w dzielnicy Stare Miasto. Wysoka cena spowodowana jest niewielką ilością prowadzonych tam inwestycji. Nowopowstałe mieszkania to głównie wysokiej klasy apartamenty. Rynek wtórny oferuje zaś lokale wymagające generalnego remontu.

Atrakcyjną dzielnicą jest Krowodrza, położona blisko centrum z dobrą strukturą hadlowo-usługową i rozbudowaną komunikacją. Zalety dzielnicy dostrzegli zarówno developerzy jak i klienci, co sprawiło, że stała się ona popularnym miejscem nowych inwestycji. Oferta przeznaczona jest dla wymagających i zamożnych klientów, dla których liczy się wysoki standard. Równie wysoki standard oferuje prestiżowa Wola Justowska. Tam również dominują liczne tereny zielone, a bliskość do obwodnicy Krakowa jest atutem tej części miasta.

Dla tych, których niekoniecznie stać na zakup w wymarzonej dzielnicy - www.oazabronowice.pl, mieszkania Kraków proponuje bardzo opłacalne typowe rodzinne osiedla. Przykładem mogą być osiedla w dzielnicy Kliny. Nowopowstałe osiedla zawierają wszelkie udogodnienia zwiększające komfort życia.
Kraków kusi i przyciąga dziedzictwem historycznym, ciekawą architekturą i prestiżem. Ważne jest zatem by nowe osiedla i inwestycje budowlane nie zakłóciły harmonii tego pięknego miasta.