Internetowy poradnik

Strona główna > Finanse > Rola kredytu gotówkowego w budżecie domowym

Rola kredytu gotówkowego w budżecie domowym

Nieoczekiwane wydatki a kredyt

Wtorek 15 kwietnia 2014, przez abtarasew

W każdym domu zdarzają się przypadki, kiedy wydatki świąteczne lub też noworoczne przerastają możliwości rodzinnego budżetu. Oczywiście zwykle jest to elementem zaskoczenia, bo wcześniejsze kalkulacje finansowe takiej możliwości nie wykazały. Dodatkowo, czasami przydarzają się awarie domowego sprzętu. Usterka pralki czy rodzinnego środka transportu może spowodować przyrost wydatków, które znacznie przekroczą domowy budżet. W takiej sytuacji konieczne jest pozyskanie dodatkowej porcji gotówki. Jednym z rozwiązań jest kredyt gotówkowy.

Pożyczać od rodziny czy od banku ?

W ramach łatania dziur w domowym budżecie, często mamy do wyboru dwie opcje. Zaciągnąć kredyt gotówkowy, bądź też pożyczyć od kogoś z rodziny. O ile w ogóle uda nam się znaleźć kogoś, kto będzie skłonny pożyczyć nam wymaganą sumę pieniędzy, to będziemy musieli liczyć się z ewentualnym wypominaniem tego faktu w przyszłości, bądź też prośbami o wcześniejszy zwrot długu z powodu na przykład pogorszenia się sytuacji finansowej pożyczkodawcy. Może też zdarzyć się tak, że pożyczkodawca zmieni zdanie co do udzielenia pożyczki i zażyczy sobie otrzymania całej kwoty pożyczki z powrotem. W przypadku pożyczenia pieniędzy od rodziny, teoretycznie nie musimy liczyć się ze spłatą odsetek czyli poniesieniem kosztu długu. W praktyce jednak, członek rodziny, który pożyczki udzielił może oczekiwać od nas pewnej nagrody, na przykład w postaci prezentu. Pożyczając od członka rodziny będziemy także czuli się zobowiązani do odwdzięczenia się tym samym w przyszłości. Kredyt gotówkowy co prawda, wiąże się nieodłącznie z kosztami, ale nie jest zaopatrzony w wyżej wymienione wady.

Nie musi być drogo

Obecnie banki prześcigają się w pozyskiwaniu klientów za pomocą obniżania oprocentowania kredytów gotówkowych. Często też, organizowane są specjalne promocje, w ramach których kredyt wzięty na konkretny cel, obarczony jest mniejszym kosztem. Niejednokrotnie banki rezygnują ze swojej prowizji, dzięki czemu kredyt gotówkowy staję się jeszcze tańszy.

Strategia poszukiwania kredytu

Ważnym elementem decyzji kredytowej jest wybór najtańszego kredytu gotówkowego. W tym celu należy dokładnie przeanalizować rynek. Przy tej czynności pomoże nam ranking kredytów gotówkowych. Dzięki nim nie będziemy musieli zbierać oddzielnie ofert różnych banków, bo zostaną one zebrane i przedstawione w ramach storzonego przez specjalistów rankingu kredytów gotówkowych.