Internetowy poradnik

Strona główna > Turystyka > Poznański Rogal Świętomarciński

Poznański Rogal Świętomarciński

Poniedziałek 31 marca 2014, przez admin

Już od 100 lat Rogal Świętomarciński jest przysmakiem wypiekanym w Poznaniu. Smakołyk jest nadziany masą z białego maku i śmietaną otoczony kruchym ciastem półfrancuskim. Najczęściej po ten rarytas sięgają jego wielbiciele 11 listopada, kiedy Poznań tradycyjnie i hucznie świętuję imieniny św. Marcina. Podobno tradycja wypieku rogali ma swój początek za czasów pogańskich, kiedy w dzień jesiennego święta składano bogom ofiary z wołów lub w postaci zawijanego ciasta w kształcie rogów, a później została zmieniona, chrześcijaństwo przejęło tę tradycję łącząc ją z postacią św. Marcina.

Rzymski żołnierz, zobaczył pewnego razu przy bramie miasta marznącego żebraka. Było to bardzo mroźną zimą, zdjął z siebie płaszcz i okrył go nim, a także podzielił się z nim swoim majątkiem. Tym żołnierzem był św. Marcin. W 1891 roku legendę usłyszał pewny piekarz, który też chciał zrobił coś dobrego, ale nie wiedział co powinien zrobić. Żarliwie zaczął się modlić do św. Marcina o pomoc. Ten objawił mu się jako rycerz na koniu, w galopie gubiąc podkowę, która stała się dla piekarza inspiracją do wypieku ciastek w kształcie końskiej podkowy i rozdał ciasteczka biednym. Ciasteczka zaczęto wypiekać co roku, nie zmieniając przepisu ani składników. Tą tradycję przejęło wielu cukierników. Tak właśnie Rogale Świętomarcińskie trafiły do sprzedaży w Poznaniu, bogatsi mieszkańcy Poznania ochoczo kupowali rogale, ubodzy dostawali je za darmo.

Teraz wielkim wyróżnieniem dla cukierni jest możliwość wypieku tego regionalnego specjału, który posiada certyfikat Kapituły Poznańskiego Tradycyjnego Rogala Świętomarcińskiego, która powstała z inicjatywy Cechu Cukierników i Piekarzy w Poznaniu, Izby Rzemieślniczej i Urzędu Miasta Poznania. Certyfikat wymaga aby rogale były przygotowane według tradycyjnej receptury, z najwyższej jakości produktów.

Warto odwiedzić Poznań 11 listopada i aby lepiej go poznać wziąć udział w świątecznym pochodzie, skosztować tego unikatowego specjału, poszukać noclegu w Poznaniu i zostać na parę dni w stolicy Wielkopolski. Aby wynająć nocleg wystarczy wpisać w wyszukiwarce internetowej frazy takiej jak: pensjonaty Poznań lub hostel w Poznaniu.

Dużym ułatwieniem dla chętnych skosztowania poznańskich rogali jest fakt, że dzień imienin Świętego Marcina przypada na ten sam dzień, w którym cała Polska obchodzi Dzień Niepodległości. Jeden wolny dzień więcej z pewnością ułatwi zorganizowanie krótkiego urlopy bez szkody na karierze zawodowej.