Internetowy poradnik

Strona główna > Dom > Rodzaje ogrodzeń

Rodzaje ogrodzeń

Wtorek 7 maja 2013, przez sajmon

Na wygląd ogrodu i generalnie całej posesji wpływ ma mnóstwo elementów. W tym właśnie kontekście bardzo istotna jest kwestia odpowiednio dobranych ogrodzeń. Wyznaczają one nie tylko granice terenu, na którym znajduje się nasz dom z ogrodem, ale również poszczególne sfery na jego obszarze. Oprócz tego ogrodzenia spełniają również funkcje dekoracyjne.

Siatki, mury i żywopłoty

W tym zakresie do wyboru mamy wiele opcji. Najprostszą i jednocześnie najtańszą spośród nich jest zwykła siatka metalowa – z tym zastrzeżeniem, że tutaj nie sposób mówić o jakichkolwiek aspektach estetycznych. Siatki nie są bowiem ładne, ale niektórzy nie przywiązują do tego żadnej wagi. Innym bardzo popularnym i powszechni spotykanym rozwiązaniem są ogrodzenia murowane. Nie da się ukryć, że jest to niezmiernie praktyczny wariant. Tego typu ogrodzenia odznaczają się trwałością i odpornością na działanie rozmaitych czynników. Dobrze znoszą niezbyt korzystne warunki atmosferyczne, co w niemałym stopniu wpływa na ich żywotność. Bez wątpienia prezentują się dużo lepiej niż opisywane wcześniej siatki i dają znacznie większe możliwości aranżacyjne. Ponadto ich wybudowanie nie wiąże się z dużymi nakładami finansowymi. Jak więc zatem widać, posiadają one wiele zalet. W roli ogrodzenia bardzo często występują również żywopłoty, aczkolwiek by mieć piękną, gęstą i zwartą i ścianę zieleni trzeba na to co najmniej trzech, czterech lat. Żywopłot wymaga licznych zabiegów pielęgnacyjnych z systematycznym przycinaniem go na czele.

Płoty z drewna

Mówiąc o ogrodzeniach, nie można też zapomnieć o drewnianych płotach, na które decyduje się mnóstwo osób. Płot drewniany kojarzy się z czymś tradycyjnym i swojskim, ale trzeba koniecznie pamiętać o tym, że drewno jest na tyle uniwersalnym materiałem, że świetnie pasuje do różnych stylów – nie tylko do przytulnych, wiejskich domków, chociaż niektórzy w taki sposób to widzą. Płoty drewniane stwarzają znacznie większe pole do popisu, a świadczy o tym chociażby ogromne urozmaicenie wśród poszczególnych modeli jakie są dostępne w ofercie handlowej. Płoty z drewna są idealne do ogrodów. Dzięki nim wyznaczyć można poszczególne strefy w takim miejscu, a całość będzie idealnie pasować do roślinności. Decydując się na płot z drewna, trzeba jednak o paru kwestiach pamiętać. Przede wszystkim powinien on posiadać odpowiednie parametry takie jak wysokość, szerokość oraz długość. Należy go też zabezpieczyć przed działaniem czynników takich jak chociażby wilgoć, stąd niezbędne są przeprowadzane regularnie zabiegi pielęgnacyjne i konserwacyjne. Niezmiernie pomocne okazują się tutaj specjalistyczne preparaty. Raz lub dwa razy w ciąg roku przyda się olejowanie, a od czasu o czasu płot będzie trzeba pomalować. Wszystkie te czynności mają sprawić, że płot z drewna będzie inwestycją na długie lata. Ogromnym jego plusem jest wygląd – w zasadzie jest to wielki atut wszystkich naturalnych materiałów. Drewno m do siebie to, że tam, gdzie zostaje zastosowane wprowadza jedyną w swoim rodzaju atmosferę, dzięki której przyjemnie jest w danym miejscu przebywać.

Autor: ogrodosfera.pl/drewniane-ploty-ogrodowe