Internetowy poradnik

Strona główna > Budownictwo > Rodzaje nawozów wapniowych

Rodzaje nawozów wapniowych

Piątek 8 kwietnia 2016, przez mariuszc

Wapń jest bardzo istotny dla gleby ponieważ poprawia jej strukturę, co przekłada się na lepszy zbiór plonów. Jego ubytek wynika z przesiąkania wód w głąb profilu glebowego, a także z powodu tego, że jest składnikiem pokarmowym roślin. Istotne jest zatem wapniowanie gleby.

W Polsce występują przeważnie gleby kwaśne, które mają duży niedobór wapnia. Rolnicy chcąc zarobić na swoich plonach muszą wzmocnić glebę używając nawozów wapniowych. Dostępne są one w różnych formach:

  • Nawóz tlenkowy ( tzw. wapno palone ). Skład 60-80% tlenku wapniowego (CaO). Używa się go głównie do średnich, jak i ciężkich gleb. Stosowanie: od dwóch do czterech tygodni przed siewem.
  • Nawóz węglanowy zwyczajny. Skład 45% CaO w postaci węglanowej. Idealny dla wszystkich rodzajów gleb.
  • Nawóz węglanowy pasadowy. Jego zawartość, to 45% CaO w postaci węglanowej. Można go stosować do wszystkich rodzajów gleb. Jego działanie jest powolne, można użyć kilka dni już przed siewem.
  • Wapno rolnicze mieszane. Skład 50% CaO zawiera wapń w dwóch formach CaO i CaC03. Zalecane stosowanie do gleb o średniej zwięzłości.

Oprócz w/w nawozów wapniowych w rolnictwie zastosowanie mają także różne produkty odpadowe tj. kreda jeziorna, czy wapna poflotacyjne, łąkowe, defekacyjne. Te surowce wtórne dostarczane są jako nawozy wapniowe węglanowe z zawartością innych składników, sprzyjających w żywiennictwie roślin. Dawkowanie nawozów wapniowych mieści się w granicach 1-4t CaO na hektar. Gleby należy wapniować co 4 lata w okresach suchych ( lato, jesień ).

Warto przeprowadzać analizę gleby pod względem zawartości w wapń. Niektóre firmy nawozowe swoim stałym klientom organizują darmowe badania gleby, więc warto się tym tematem zainteresować.