Internetowy poradnik

Strona główna > Zdrowie > Rentgen klatki piersiowej jak wygląda? Jak się przygotować do badania?

Rentgen klatki piersiowej jak wygląda? Jak się przygotować do badania?

Poniedziałek 23 kwietnia 2018, przez Marek Konieczny

Obecnie coraz częściej zdarza się, iż wiele osób decyduje się na badanie rtg. Warto wiedzieć, iż nie jest to nic innego jak rentgen, za pomocą którego lekarz może stwierdzić występowanie u nas różnorodnych chorób. Rentgen możemy wykonać różnych części naszego ciała, jednak zdecydowanie najczęściej wykonywany jest rentgen klatki piersiowej.

Bardzo często zdarza się, że takie badanie jest wymagane przez wielu pracodawców przed przystąpieniem do pracy. Jednak coraz częściej dużo osób także wykonuje je z powodów zdrowotnych. Zatem czym dokładnie jest rentgen, w jaki sposób działa takie urządzenie wykonujące zdjęcia oraz do dokładnie pokazuje rtg klatki piersiowej? Czy są jakieś przeciwwskazania do wykonania tego badania?

Retgen (RTG) Klatki piersiowej - jak wygląda? Jak się przygotować do badania?

Rentgen (w skrócie bardzo często opisywany jako rtg) to nic innego, jak prześwietlenie klatki piersiowej. Powinniśmy mieć świadomość, iż jest to badanie radiologiczne, w którym wykorzystywane są promienie X. To właśnie dzięki niemu można doskonale zobrazować to, co aktualnie dzieje się między innymi w naszej klatce piersiowej. Do badania nie musimy być na czczo, można je wykonać w każdej chwili.

Jak działa urządzenie do RTG?

Pacjent podczas badania zostaje postawiony przy specjalnej płycie, która wykonana jest z odpowiedniego materiału, nie przepuszczającego promieniowania rentgenowskiego. Kolejno ze specjalnej tuby emitowane jest promieniowanie X i tym samym pacjent jest nim naświetlany.

Co pokazuje RTG klatki piersiowej?

Wykonując zdjęcie rentgenowskie promieniowanie X zostaje pochłonięte przez tkanki miękkie w naszym organizmie i kolejno z niego wydalone, z kolei nasze kości absorbują te promienie i nie zostają przez nie przepuszczone. Dzięki temu można doskonale zobaczyć różnego rodzaju złamania lub też zmiany, przykładowo w naszej klatce piersiowej.

Wskazania i przeciwwskazania do badań za pomocą rentgena (RTG)

Jak już wcześniej wspomniano podczas badania rentgenowskiego, nasze ciało zostaje napromieniowane niewielką dawką promieni X. To właśnie dzięki temu możliwe jest wykonanie badania i zobrazowanie naszego stanu zdrowia w konkretnym miejscu na naszym ciele. Warto pamiętać, że wskazaniem do takiego badania są liczne urazy, jak również przebycie różnorodnych chorób lub też ich podejrzewanie przez naszego lekarza prowadzącego. Sami pacjenci nie mogą skierować się na takie badanie, ponieważ musi to zrobić odpowiedni lekarz specjalista.

Zdecydowanie przeciwwskazaniem do badania jest ciąża. Niestety promieniowanie rentgenowskie nie ma zbyt dobrego wpływu na płód, a w nadmiernych ilościach może go nawet uszkodzić. Z tego powodu przed przystąpieniem do takiego badania każda pacjentka podpisuje odpowiednie oświadczenie, że nie jest w ciąży. Nie można zapominać także o kobietach w wieku rozrodczym. Najlepiej jest przystąpić do takiego badania od 1 do 10 dnia cyklu.

Na badanie za pomocą rentgena decyduje się coraz więcej osób. Nic w tym dziwnego, ponieważ bardzo wielu pracodawców wymaga właśnie takie badanie przed przystąpieniem do pracy. W szczególności jest ono potrzebne w przypadku, gdy będziemy pracować w silnie zanieczyszczonym środowisku lub też w miejscu, gdzie różnorodne chemikalia będą oddziaływały na nasz organizm. Za pomocą takiego rentgena klatki piersiowej lekarz może stwierdzić występowanie bardzo wielu różnorodnych chorób. Jednak warto pamiętać o tym, iż przeciwwskazaniem do takiego badania jest ciąża. Niestety promienie rentgenowskie mogą zaszkodzić płodowi znajdującemu się w łonie matki. Z tego powodu kobiety w ciąży powinny unikać takich badań, jak również dotyczy się to kobiet w wieku rozrodczym. Niestety zbyt częsta ekspozycja właśnie na wspomniane promienie rentgenowskie także nie wpływa korzystanie na naszą płodność, o czym warto pamiętać. Zaleca się aby pacjentki przystępowały badania od 1 do 10 dnia cyklu.

Dowiedź się więcej o badaniach z strony https://imed24.pl/nowoczesna-diagnostyka/diagnostyka-obrazowa/radiografia-cyfrowa-bezposrednia