Internetowy poradnik

Strona główna > Turystyka > Regle Tatr Wysokich czyli Gęsia Szyja

Regle Tatr Wysokich czyli Gęsia Szyja

Tatrzańska wycieczka

Środa 13 lipca 2016, przez natatry

Wierzchołek Gęsiej Szyi stanowi świetny punkt widokowy na polskie jak i słowackie Tatry Wysokie.

Na szczyt prowadzi wiele tras i każdą z nich śmiało możemy polecić wszystkim – drogi są łatwe do pokonania, choć oczywiście momentami mogą okazać się dla niektórych męczące. Biorąc pod uwagę to wszystko – piękne widoki i łatwość zdobycia – Gęsia Szyja jest bardzo lubiana wśród turystów. Warto podkreślić, że na szczycie rzadko spotyka się wielu turystów, czym góra z pewnością zyskuje w naszych oczach.

Jedną z dróg prowadzących na Gęsią Szyję jest trasa z Zazadniej. To niewielka, położona wśród lasów polana przy wylocie Doliny Filipki, około 12 kilometrów od Zakopanego. Stąd wyruszamy niebieskim szlakiem w kierunku Rusinowej Polany.

Droga ta spośród wszystkich może przysporzyć najwięcej trudności od strony „kondycyjnej”. Już od początku pnie się dość ostro pod górę. Najpierw wędrujemy szeroką wygodną ścieżką, później pniemy się po schodach. Po drodze mijamy Złoty Potok, który jest dla nas znakiem, że weszliśmy do Doliny Złotej.

Zaletą tej trasy jest możliwość zobaczenia pięknej Kaplicy Matki Bożej Jaworzyńskiej. Sanktuarium Maryjne na Wiktorówkach zostało wybudowane na pamiątkę ukazania się Matki Boskiej w 1860 roku. Oprócz modlitwy możliwość wypicia darmowej herbaty.

Stąd pozostało nam już kilka minut bardzo stromego podejścia na Rusinową Polanę.

Wędrówka na Gęsią Szyję to doskonała opcja rozpoczęcia naszego górskiego urlopu. Do tego szlaki obfitujące w piękne widoki a zwłaszcza widoki z Rusinowej Polany i Gęsiej Szyi z pewnością zaostrzą nasz apetyt na to aby wybrać kolejne szlaki w Tatrach. Wycieczka na szczyt idealnie nadaje się na rozgrzewkę albo formę odpoczynku w momencie gdy pokonaliśmy inne, bardziej wymagające trasy.