Internetowy poradnik

Strona główna > Zdrowie > Regeneracja po treningu

Regeneracja po treningu

Poniedziałek 9 maja 2016, przez Marek Konieczny

Solidny trening to dopiero podstawa do pracy na sylwetką. Wszystko zaczyna się od przemyślanego schematu, który uwzględni nasz cel, możliwości, przygotowanie. Mając przygotowany plan, stawiany sie na siłowni.

Tony przerzuconego żelastwa na siłowni zaczynają kaskadę procesów, które w zależności od okoliczności mogą albo przyspieszać spalanie tkanki tłuszczowej i utratę wagi albo budować silne i okazałe mięśnie. Od nas zależy, czy czas spędzony na siłowni pójdzie na marne, czy właściwie się zregenerujemy. Najgorszą rzeczą dla sportowca jest przetrenowanie, które nie tylko powstrzymuje postępy, ale może doprowadzić do kontuzji, która wyłączy nas z treningu, czasem nawet na długie miesiące.

Oprócz treningu ogromne znaczenie przy zabawie z żelazem ma dieta. Odpowiednio zbilansowane posiłki, pełne długo przyswajalnych węglowodanów i wysoko jakościowego białka zapewnią budulec mięśniom i odpowiednio napędzą metabolizm. Nie ma tu miejsca na białą mąkę czy produkty mięsno podobne, jak na przykład parówki. Regularne posiłki, wypełnione aminokwasami i zdrowymi tłuszczami przyspieszą procesy regeneracji.

Jednak ciężki trening jest takim wyzwaniem dla organizmu, że zwykła, dobrze zbilansowana dieta może nie wystarczyć. Konieczna jest właściwa suplementacja, która nie tylko przyspieszy regenerację, ale także pozwoli na osiągnięcie maksymalnych wyników. Gainery Olimp, stosowane po treningu są w stanie wykorzystać efekt okna anabolicznego, występującego tuż po forsownych ćwiczeniach. Organizm jest w stanie przyjąć i wykorzystać więcej składników, niż normalnie, a odżywki węglowodanowo-białkowe zawierają odpowiednie ich proporcje. Porcja 100g, rozmieszana z mlekiem lub wodą jest zazwyczaj wystarczającą porcja dla trenujących.

Suplementem którego działanie nie sposób przecenić, są hmb tabletki. Ten hydroksykwas powstaje w ciele ludzkim z leucyny. Skutecznie przyspiesza regenerację po wysiłku, stanowi też bardzo silną bron w walce z przetrenowaniem. Jego działanie, oprócz ochrony białek ustrojowych, jest skierowane na przeciwdziałanie kortyzolowi w organizmie ćwiczącego. Oprócz nasilania anabolizmu, powstrzymuje głównego wroga każdego sportowca- katabolizm. W ostatnich latach cena hmb znacząco spadła i dziś nie jest on droższy od aminokwasów rozgałęzionych lub glutaminy.

Wybór suplementów na ryku jest dziś przeogromny. Jak w mało której branży, znajdziemy tu polskich producentów, zakłady z Europy środkowej i zachodniej. Bardzo ważną role odgrywa import zza oceanu, a produkty amerykańskie mają opinię "mocnych" i dobrze działających. Poczesne miejsce zajmują odżywki Activlab. Firma oferuje produkty dla każdego rodzaju sportu, skuteczne na każdym etapie przygotowań formy. Spotkamy tu preparaty poprawiające koncentrację i motywację do działania.


Siłacze, pracujący nad siłą, znajdą również odpowiednie dla siebie suplementy. Zawodnicy fitness i sportowy, przygotowujący rzeźbę również się nie zawiodą, a propozycja dla nich uwzględnia również osoby mające kłopoty z sercem.