Internetowy poradnik

Strona główna > Turystyka > Przygotuj się do zimowego szaleństwa

Przygotuj się do zimowego szaleństwa

Niedziela 24 listopada 2013, przez natatry

Zima zbliża się wielkimi krokami. Trzeba będzie odłożyć turystyczne buty na bok i oczekiwać na kolejne lato.

Lecz nie ma, co się smucić. Czas rozpocząć zimowe szaleństwo. Sezon narciarski zazwyczaj rozpoczyna się w połowie grudnia. Warto, więc wyjąc z szafy sprzęt narciarski i odpowiednio go przygotować do zimowego sezonu.

Na zaniedbanych nartach łatwo o wypadek. Warto, więc naostrzyć krawędzie i odpowiednie nasmarować narty. Można również skorzystać z usług specjalistów od zimowego sprzętu. Serwisy takie oferują ogromną paletę usług. Można to oczywiście zrobić po przyjeździe do kurortu. Jeżeli wybieramy się w Tatry, to nie musimy się martwić o takie serwisy. Prawie przy każdym stoku znajdziemy miejsca gdzie nasz sprzęt zostanie odpowiednio przygotowany.

Teraz słów kilka o bezpieczeństwie na stoku. Przede wszystkim trzeba wybierać trasy i stoki, na których będziemy mogli zapanować nad szybkością. Trzeba dopasować warunki i otoczenie do naszych umiejętności. Zwróćcie również uwagę na zachowanie odpowiedniej odległości od wyciągów oraz innych narciarzy.

Inaczej będziemy zjeżdżać, gdy stok jest oblodzony, a innej techniki używać na głębokim śniegu. Głęboki śnieg wymusza większego balansowania ciałem.

Nie zatrzymujmy się na stoku, nie zajeżdżajmy drogi innym użytkownikom trasy, a przy wyprzedzaniu zachowajmy bezpieczny dystans. To podstawowe zasady kulturalnego zachowania na stoku, które pozwolą nam uniknąć przykrych zdarzeń.

Zadbajmy o komfort i bezpieczeństwo, nie tylko nasze, ale i innych osób.

Nie zapominajmy również o ochronie skóry. W górach jesteśmy narażeni na większe promieniowanie słoneczne, skóra twarzy zaś jest podatniejsza na odmrożenia.

Gdzie znajdziemy najlepsze warunki na narty? Miejsc jest wiele, Podhale jednak oferuje najwięcej wyciągów i tras, bowiem jest ich tam kilkadziesiąt. Najnowocześniejsze i największe stoki oferuje oczywiście Kasprowy Wierch. Znajdziemy tam 3 świetnie przygotowane wyciągi.