Internetowy poradnik

Strona główna > Turystyka > Przydatne rzeczy na górską wycieczkę

Przydatne rzeczy na górską wycieczkę

Sobota 6 lipca 2013, przez natatry

Wakacje w pełni, a więc warto pomyśleć o zbliżającym się wyjeździe w Tatry.

W najwyższych polskich górach wakacyjna pogoda jest jednak bardzo zmienna, dlatego też dużym problemem niektórych wydaje się dobór odpowiedniego ubrania i sprzętu.

Zacznijmy może od ubioru. Wbrew obiegowym opiniom w razie dużego prawdopodobieństwa upału najlepiej ubrać się możliwie lekko. Przecież upał da nam się mocno we znaki. Wydaje się, że niekiedy w lipcu i sierpniu w ogóle należy zrezygnować z zabrania czegoś cieplejszego (sweter, bluza), gdyż po prostu będziemy mieć trochę więcej miejsca w plecaku. Oczywiście tylko wtedy, gdy jesteśmy absolutnie przekonani, że nie zrobi się zimno. Co innego, jeżeli chodzi o płaszczyk przeciwdeszczowy albo pozostałe lekkie okrycia. Bez nich lepiej nie wychodzić w góry.

Obowiązkowe jest okrycie głowy, zwłaszcza w słoneczne dni. Powszechnie wiadomo, że słońce w górach może być naprawdę niebezpieczne dla skóry i zdrowia, dlatego też radzi się dobrze posmarować kremem przeciwsłonecznym z filtrem. Pomocne okazać się mogą również okulary przeciwsłoneczne i czapka lub kapelusz.
Wielu turystów w lato spaceruje po Tatrach w klapkach, japonkach i sandałach. Nic w tym złego, jeśli naturalnie nie postanowią wyjść z dolin i w takim obuwiu zdobywać szczytów lub wchodzić na trudniejsze tatrzańskie szlaki. Buty do chodzenia po górach powinny być z wyższą cholewką oraz sztywną podeszwą. Powinno się je odpowiednio rozchodzić.

A co zabrać do plecaka? O prowiancie nie wspominam – każdy zna swoje potrzeby. Polecam jedynie czekoladę i inne słodycze, dzięki którym nie opadniemy z sił. Lepiej nie zapomnieć o wodzie, bowiem wysoko w Tatrach (na grani) potoków nie uświadczymy.
Zachęcam wszystkich wybierających się na szlaki z łańcuchami do wzięcia rękawiczek. Często nawet latem są one bardzo zimne. Ręce dosłownie odmarzają, więc to będzie bardzo pomocny sprzęt.

Poza tym zabierzmy koniecznie ze sobą mapę Tatr, telefon komórkowy i ewentualnie niewielką apteczkę. Pamiętajmy, żeby nie wkładać zbyt wielu rzeczy do plecaka, gdyż po kilku, kilkunastu kilometrach wytężonej wędrówki plecy mogą odmówić posłuszeństwa.