Internetowy poradnik

Strona główna > Biznes > Przemysłowe kleje utwardzane promieniowaniem UV.

Przemysłowe kleje utwardzane promieniowaniem UV.

Środa 17 lutego 2021, przez Artsites

Obecnie, coraz większą popularnością cieszą się przemysłowe kleje utwardzane promieniowaniem UV. Tego typu kleje, zapewniają nam bardzo dobre możliwości w zakresie łączenia ze sobą różnomateriałowych elementów. Technologia klejenia w tym przypadku staje się bardzo popularna ze względu na liczne korzyści, płynące z jej zastosowania. Wiele przedsiębiorstw decyduje się na wdrożenie tego typu rozwiązań, głównie ze względu na szybki czas utwardzania spoiny klejowej, oraz na jej bardzo dobre parametry techniczne. Należy tutaj więc podkreślić, iż jest to technologia zapewniająca liczne korzyści dla wdrażających ją przedsiębiorstw, a co za tym idzie, warto przyjrzeć się jej nieco bliżej.

Gdzie stosowane są najczęściej przemysłowe kleje utwardzane promieniowaniem UV?

Tego typu połączenia klejowe znajdują swoje zastosowanie w wielu, zróżnicowanych przypadkach produkcyjnych. Przede wszystkim będą to następujące technologie produkcyjne: optyka, produkcja sprzętu medycznego, elektronika, elektrotechnika, motoryzacja. Wszędzie tam, zapewnia ona możliwość sprawnego i szybkiego przygotowania połączeń klejowych, charakteryzujących się bardzo dobrymi parametrami technicznymi. Należy więc podkreślić, iż jest to technologia korzystna właśnie ze względu na dobre parametry spoin. Poza tym, należy także zwrócić uwagę na inne korzyści płynące z zastosowania tego typu rozwiązania.
Chodzi na przykład o długi okres żywotności kleju. Pozwala to nam na przygotowanie większej ilości spoin do utwardzania jednorazowego. Mamy w większości przypadków nawet godzinę czasu, zanim konieczne będzie utwardzanie danej spoiny. Do tego należy także podkreślić, iż spoiny te bardzo łatwo przygotować do wykonania. W zasadzie, proces przygotowania jest dokładnie taki sam jak w przypadku każdej innej spoiny klejowej.

Jak wdrożyć zastosowanie klejów utwardzanych promieniowaniem UV?

Przede wszystkim, niezbędny będzie tutaj profesjonalny promiennik UV dla przemysłu. Jest to co prawda urządzenie stosunkowo kosztowne, niemniej jednak bez niego nie będzie możliwe utwardzanie spoin klejowych. Oczywiście tutaj zastosowanie znajdują specjalne kleje, najczęściej dwuskładnikowe, które także trzeba będzie zakupić. Warto też podkreślić, iż przemysłowe kleje utwardzane promieniowaniem UV, występują w wielu różnych wariantach, wobec czego możliwe jest ich zastosowanie w różnych sytuacjach. Wystarczy odpowiednio dobrać klej do konkretnej sytuacji, tak, aby wykonana spoina charakteryzowała się jak najlepszymi parametrami technicznymi w danym przypadku.

Podsumowanie.

Generalnie rzecz więc ujmując, można powiedzieć, iż przemysłowe kleje utwardzane promieniowaniem UV, stają sią coraz bardziej popularne właśnie ze względu na liczne korzyści płynące z zastosowania tego typu spoin. Można wręcz przypuszczać, iż dzięki licznym korzyściom, technologia tego typu będzie z czasem stawać się jeszcze bardziej popularna.