Internetowy poradnik

Strona główna > Zakupy > Przekładnie i Sprzęgła - na co zwrócić uwagę?

Przekładnie i Sprzęgła - na co zwrócić uwagę?

Piątek 17 czerwca 2016, przez Marek Konieczny

Sprzęgła możemy odnaleźć w bardzo wielu miejscach. Ze względu na ich powszechne zastosowanie znajdują się w maszynach przemysłowych, w pojazdach mechanicznych, a także innych urządzeniach. Zasada działania sprzęgieł polega na załączaniu i wyłączeniu przekazywania napędu ze źródła (np. silnika) do punktu odbiorczego (napędzanej maszyny).

Zwykło się mówić, że gdzie sprzęgło tam i silnik - ale nie zawsze tak jest. Sprzęgła znajdują się również w urządzeniach prądotwórczych, takich jak wiatraki lub turbiny wodne. Tam źródłem siły i momentu obrotowego jest nie silnik, ale turbina wiatraka lub turbina wodna. Sprzęgło natomiast ma za zadanie włączać lub odłączać przekazywanie napędu do prądnicy. Najpopularniejszym miejscem gdzie możemy odnaleźć sprzęgło są bezsprzecznie pojazdy mechaniczne, czyli samochody osobowe i ciężarowe, a także motocykle. Sprzęgło składa się tutaj z trzech części: docisk, tarcza i łożysko oporowe. Łożysko naciska na "liście" docisku, co powoduje cofnięcie się sprężyny dociskającej i uwalnia tarczę sprzęgłową. Dzięki temu możemy rozłączyć napęd. Po puszczeniu pedału sterującego sprzęgłem, proces się odwraca. Sprzęgła, zarówno te samochodowe jak i inne, zazwyczaj umożliwiają płynność w załączaniu i wyłączaniu. Dzięki temu napędzane urządzenie powoli zwiększa swoją prędkość obrotową, co służy trwałości i bezawaryjności.

Przekładnie ślimakowe stosujemy wszędzie tam - gdzie potrzebne jest przenoszenie mocy i momentu obrotowego pod różnymi kątami, wraz ze zmianą ich wartości. Przekładania ślimakowa umożliwia przenoszenie napędu pod kątem prostym. Składa się ona ze ślimacznicy połączonej ze źródłem sił napędowej, oraz dużego koła umożliwiającego odbiór mocy z tejże. Podczas pracy przekładni następuje duże tarcie, co wymusza stosowanie odpowiedniego oleju, jak w silniku samochodowym. Jest to konieczne by urządzenie nie uległo uszkodzeniu. Ponadto przekładnie ślimakowe muszą być regularnie serwisowane, ponieważ są urządzeniami narażonymi na różnego rodzaju przeciążenia.

Urządzenia Servo-Flex umożliwiają płynne sterowanie różnego rodzaju zaworami - klapami i tym podobnymi. Ich zasada działania polega na zastosowaniu wyjątkowo czułego serwomechanizmu, którego działanie bardzo przypomina pracę silnika krokowego. Do zasilania urządzenia Servo-Flex może posłużyć prąd stały lub przemienny, od napięć bardzo niskich, nawet do napięcia sieciowego. Przy czym podczas używania prądu przemiennego należy zastosować odpowiedni transformator.