Internetowy poradnik

Strona główna > Biznes > Program magazynowy - skuteczny sposób na zarządzanie jakością pracy?

Program magazynowy - skuteczny sposób na zarządzanie jakością pracy?

Wtorek 20 września 2016, przez admin

Magazyn w firmach handlowych to komórka kluczowa dla sprawnej działalności całego przedsiębiorstwa. Ale sprawnie działający magazyn ważny jest również w firmach produkcyjnych. Już nie jest tajemnicą, że wszelkie operacje magazynowe znacznie usprawnia zastosowanie specjalnych programów magazynowych. Usprawnienie pracy magazynu to jednak nie jedyna zaleta oprogramowania tego typu. System WMS, czyli zarządzania pracą magazynu, umożliwia również zarządzanie wydajnością oraz jakością pracy kadry magazynowej.

Program magazynowy: perfekcja na wyciągnięcie ręki

Program magazynowy, czyli inaczej system WMS (z angielskiego Warehouse Management System – program do zarządzania ruchem produktów w magazynach) to podstawowe narzędzie znacznie usprawniające pracę magazynu. System taki wspomaga realizację wszelkich operacji magazynowych: od przyjęcia towarów na stan, poprzez przesunięcia wewnątrzmagazynowe, po obsługę wyjścia z magazynu. Programy magazynowe pozwalają również na szybką lokalizację danego towaru w magazynie (co szczególnie docenią pracownicy obsługujący np. magazyn wysokiego składowania), a także współpracują z innymi systemami w firmie – głównie finansowo-księgowymi (wydanie towaru z magazynu uruchamia proces obsługi płatności). Takie oprogramowanie dla firm pozwala również na pewną automatyzację operacji magazynowych – zastosowanie skanerów kodów paskowych, kodów QR czy czytników kodów RFID bardzo przyspiesza takie operacje jak przyjęcie na magazyn czy inwentaryzacja. Również stany magazynowe są pod bieżącą kontrolą, co pozwala na optymalizację kapitału zamrożonego w przechowywanych wyrobach.

Narzędzie kontroli jakości pracy

Oprócz sprawnego wsparcia operacji magazynowych, programy magazynowe mogą być również skutecznym narzędziem zarządzania wydajnością pracowników oraz jakością ich pracy. W jaki sposób? Wszelkie operacje magazynowe mogą być powiązane z danych pracownikiem, i w ten sposób wpływać na ocenę jego wydajności. Także krytyczne z punktu widzenia klientów firmy działania, takie jak realizacja wysyłki z magazynu, dzięki systemowi WMS mogą być powiązane z konkretnym pracownikiem, co z jednej strony ułatwia procedury reklamacyjne, z drugiej zaś umożliwia ocenę jakości pracy.