Internetowy poradnik

Strona główna > Budownictwo > Produkcja części do maszyn z użyciem technologii CNC

Produkcja części do maszyn z użyciem technologii CNC

Wtorek 24 lutego 2015, przez admin

Nowoczesna technologia pozwala na produkcję nawet znacznie zminiaturyzowanych i precyzyjnych części do maszyn. Duże zasługi ma w tej dziedzinie w szczególności obróbka CNC, która bazuje na współpracy komputera z maszyną.

Czym jest CNC?

Computerized Numerical Control, czyli komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych, w skrócie CNC, to złożone układy, które współpracują z komputerem i potrafią wyprodukować elementy dokładnie takie, jak w projekcie wykonanym w programie CAD. Obróbka CNC, jako że technologia ta głównie stosowana jest z użyciem tokarek i frezarek, pozwala na szybkie i dokładne przygotowanie kształtów z metalu, które są wysoce powtarzalne.

Szerokie zastosowanie CNC

Od momentu rozpowszechnienia technologii CNC zaczęła być ona stosowana powszechnie w wielu gałęziach przemysłu. Teraz również jest ona wykorzystywana przy produkcji tak zaawansowanych elementów jak te przeznaczone dla przemysłu transportowego – pojazdów szynowych najnowszej generacji czy samolotów, w przypadku których dopuszczalny margines błędu praktycznie nie istnieje.

Właśnie do takich zadań obrabiarki CNC nadają się najlepiej. Dzięki nim można wykonać precyzyjnie takie same części do różnych maszyn pokładowych, które muszą spełniać surowe standardy i przejść restrykcyjne kontrole jakości.

Gdzie zamówić elementy CNC?

W celu złożenia zamówienia na części produkowane z użyciem obrabiarek CNC należy wybrać firmę, która posiada zaawansowany park maszynowy. W przypadku tych, które muszą wyróżniać się jak najlepszą jakością, jak na przykład wspomniane już części do pojazdów szynowych i przemysłu lotniczego, należy wybrać firmę, która ma wdrożone odpowiednie standardy produkcyjne, w tym Certyfikaty Systemu Zarządzania Jakością, i może wykonać części spełniające odpowiednie normy.

Dzięki obrabiarkom CNC można zatem wykonać praktycznie każdego rodzaju elementy, także części do samych obrabiarek i tysięcy różnych innych typów maszyn. Technologia CNC to gwarancja powtarzalności, precyzji i przy tym także niższa cena wykonania części, co powoduje, że jest ona obecnie tak często stosowana.