Internetowy poradnik

Strona główna > Biznes > Produkcja brykietu z trocin.

Produkcja brykietu z trocin.

Poniedziałek 1 lipca 2019, przez Artsites

Wytwarzanie brykietu z trocin jest procesem o stosunkowo niedużym stopniu skomplikowania, aczkolwiek swoje wymagania ma, tak samo jak każdy inny proces produkcyjny. W tym jednak przypadku najważniejszą kwestią będzie jedynie utrzymanie jak najniższego poziomu wilgotności. Zarówno w kwestii materiału wsadowego, jak i gotowego już brykietu drzewnego. Sama zaś produkcja brykietu staje się coraz bardziej popularna przede wszystkim ze względu na fakt, iż jest to materiał opałowy o dobrym poziomie ekologiczności. Spalanie brykietu drzewnego generuje o wiele mniej zanieczyszczeń niż ma to miejsce w przypadku paliw kopalnych, wobec czego obecnie będzie to coraz bardziej popularny materiał opałowy, stosowany do ogrzewania naszych domów.

Materiał do produkcji brykietu.

Kluczowym elementem w produkcji brykietu drzewnego będzie prawidłowe przygotowanie materiału wsadowego. Na brykiet przerabiać możemy w zasadzie wszystkie odpady z produkcji tartacznej oraz stolarskiej, czyli wszelkiego rodzaju wióry, ścinki, zrębki i trociny. Kwestią najistotniejszą będzie tutaj jednak to, aby materiał wsadowy był odpowiednio suchy. Maksymalny, dopuszczalny poziom jego wilgotności będzie wynosić ok. 8%. Powyżej tej wartości, będzie wilgoć zawarta w trocinach i wiórach, będzie już wywierać silnie negatywny wpływ na proces produkcji brykietu.

Niezbędna infrastruktura.

Oczywiście nie jest możliwa produkcja brykietu, bez odpowiedniej infrastruktury produkcyjno magazynowej. Dlatego też, należy dysponować odpowiednimi obiektami, na których będziemy magazynować materiały do produkcji brykietu oraz gotowy brykiet drzewny. Trzeba też wyasygnować pomieszczenie na brykieciarki do produkcji brykietu. Generalnie SA to największe koszty jakie trzeba tutaj ponieść. Pomieszczenia magazynowe oraz produkcyjne powinny zapewniać niski poziom wilgotności. Powinny być dobrze zaizolowane oraz wietrzone. Dzięki temu magazynowany materiał do produkcji jak i gotowy brykiet będą zabezpieczony przed zgubnym wpływem wilgoci.

Zakup odpowiednie brykieciarki.

Nie da się też ukryć, iż kosztownym będzie zakup niezbędnej brykieciarki. Jest to maszyna stosunkowo kosztowna, szczególnie jeśli zdecydujemy się na zakup urządzenia nowego. Można owszem zaoszczędzić nieco kupując brykieciarkę na rynku wtórnym, niemniej, w takim przypadku nie będziemy posiadać gwarancji na maszynę. Jest to dość przydatne, bowiem jakiekolwiek awarie maszyny, będą usuwane w czasie trwania gwarancji na koszt producenta. Poza tym, nowe brykieciarki, będą o wiele wydajniejsze i sprawniejsze w wielu aspektach. Przede wszystkim zaś, gwarantują nam możliwość sprawnej produkcji brykietu drzewnego w różnych kształtach. Jest to dość przydatne, bowiem szeroka oferta brykietów drzewnych zapewnia nam wyższy poziom zbytu. Trzeba także pamiętać, iż każdy z klientów będzie mieć w tym zakresie nieco odmienne potrzeby. Możliwość zaspokojenia potrzeb każdego z klientów będzie tutaj bardzo istotna, ze względu na efektywność całego przedsięwzięcia.