Internetowy poradnik

Strona główna > Zdrowie > Problemy z nadciśnieniem.

Problemy z nadciśnieniem.

Wtorek 24 maja 2016, przez Artsites

Zbyt wysokie ciśnienie jest bardzo niebezpieczne dla naszego życia, dlatego też należy stale monitorować swój ciśnienie i szybko reagować na jakiekolwiek zmiany w tym zakresie. Przede wszystkim powinniśmy co najmniej dwa razy w roku, regularnie przeprowadzać badania, a w przypadku wykrycia jakichkolwiek odstępstw, zaopatrzyć się w domowy miernik i samodzielnie dokonywać pomiaru częściej, aby o wiele łatwiej wychwytywać jakiekolwiek trudności i móc skutecznie reagować. Zobaczmy w takim razie, dlaczego nadciśnienie jest tak bardzo niebezpieczne, co sprzyja skokom ciśnienia, i jak się przed nimi zabezpieczyć.

Prawidłowe ciśnienie krwi

Prawidłowy poziom ciśnienia krwi będzie dość różny, aczkolwiek możemy podać pewne ramy, w których należy się mieścić ze swoimi pomiarami, a wyjście poza które będzie już niebezpieczne dla naszego zdrowia a nawet życia. Lista poniżej prezentuje nam po kolej przypadki ciśnienia dobrego oraz ciśnienie które już nie jest bezpieczne dla naszego zdrowia, a nawet życia.

 • optymalne ciśnienie 120/80 mm Hg
 • normalne ciśnienie 120–129/80-84 mm Hg
 • prawidłowe wysokie ciśnienie 130–139/85-89 mm Hg
 • łagodne nadciśnienie 140-159/90-99 mm Hg
 • umiarkowane nadciśnienie 160-179/100-109 mm Hg
 • ostre nadciśnienie 180/110 mm Hg i powyżej

Prawidłowe mierzenie ciśnienia tętniczego krwi.

Skoro stwierdziliśmy jakiekolwiek nieprawidłowości naszego ciśnienia, powinniśmy się zaopatrzyć w odpowiedni miernik, który pozwoli nam na samodzielne pomiary wykonywane w domu. Urządzenia tego typu nie są zbyt kosztowne, i możemy dokonać ich zakupu już w cenie od 50 PLN. Aby pomiary domowe były poprawne, należy zastosować się do następujących wskazówek:

 • Przeprowadzać dwa pomiary rano i wieczorem przez trzy dni w tygodniu, z zachowaniem stałej pory ich dokonywania.
 • Na pół godziny przed pomiarem nie pić kawy, herbaty ani nie palić papierosów.
 • Bezpośrednio przed pomiarem wyciszyć się i odpocząć w wygodnej pozycji przez kilka minut.
 • Pomiar przeprowadzać należy w pozycji wygodnej, siedzącej, a ręka na której dokonujemy pomiar, powinna być stabilnie oparta o stół. Ubranie nie powinna uciskać ramienia.
 • W czasie pomiaru nie ruszać się ani nie rozmawiać.

Brak zastosowania się do powyższych wskazówek będzie niestety fałszował nasze wyniki, a to nie jest w tym przypadku dopuszczalne. Wyniki powinniśmy uzyskiwać jak najbardziej prawidłowe, aby dzięki pomiarom mieć jasny obraz sytuacji z naszym ciśnieniem.

Objawy nadciśnienia.

Oczywiście nadciśnienie będzie charakteryzować się pewnymi objawami, które możemy sobie dobrze zapamiętać, dzięki czemu zaś będziemy mogli szybko rozpoznać, czy właśnie nam nie skoczyło. Objawami będą tutaj przede wszystkim: bóle głowy, bezsenność, mroczki przed oczami, zaburzenia widzenia, szumy w uszach, pulsowanie w skroniach, zmęczenie poranne, rozdrażnienie i impulsywność, zasłabnięcia, chrapanie, duszności, krwotoki z nosa. Kiedy spotkamy się z takimi objawami, powinniśmy natychmiast zasięgnąć porady lekarza, który sprawdzi, jak to rzeczywiście wygląda z naszym ciśnieniem i dobierze dla nas odpowiednią formę leczenia.