Internetowy poradnik

Strona główna > Rozrywka > Prezes to brzmi dumnie!

Prezes to brzmi dumnie!

Czwartek 19 grudnia 2013, przez Justyna

Coraz więcej osób decyduje się założyć własną działalność gospodarczą. Właściciele takich firm często nadają sobie dumnie brzmiące tytuły - prezesa, dyrektora, bądź kierownika - bez względu na to, jak duża jest firma i jak bardzo rozbudowana jest jej struktura. Czasami powoduje to komiczne sytuacje.

Wyobraź sobie, że prowadzisz rekrutację we własnej firmie. Przeglądasz dokumenty rekrutacyjne nadesłane przez kandydatów i nagle wpada ci w ręce CV osoby, która niedawno ukończyła studia, a już piastuje stanowisko prezesa w pewnej firmie. Myślisz sobie, że pewnie jest to bardzo pracowita osoba, która w trakcie studiów nie tylko się uczyła, ale również zdobywała cenne doświadczenie zawodowe.

Zapraszasz więc taką osobę na rozmowę rekrutacyjną i nagle okazuje się, że nie jest ona tak zdolna jak Ci się wydało, ale po ukończeniu studiów założyła działalność gospodarczą i mianowała siebie prezesem. Oczywiście taki kandydat automatycznie wiele traci na swojej reputacji, a stanowisko prezesa wcale nie dodaje mu prestiżu, ale stawia go w bardzo komicznym świetle. Kto może więc mianować się prezesem lub dyrektorem firmy?

Od menagera do prezesa

Prezesi, dyrektorzy oraz menadżerowie potrzebni są przede wszystkim w dużych firmach z rozbudowaną strukturą organizacyjną, w której każdy pracownik ma inny zakres obowiązków. W takich firmach nazywanie stanowisk odzwierciedlających hierarchę w firmie jest wręcz wskazane.

W potocznym rozumieniu prezes jest kimś ważniejszym od menagera i dyrektora. Wybiera się go głównie w dużych firmach, ponieważ ma on za zadanie reprezentować firmę na zewnątrz i współpracować z zarządem.

Menażer z kolei to osoba, której głównym zadaniem jest kierowanie przedsiębiorstwem, podejmowanie decyzji, planowanie i organizowanie. Taka osoba potrzebna jest również do tego, by motywować zespół do pracy. Podobne zadania leżą w gestii dyrektora, który jest osobą kierująca zakładem i jednocześnie go reprezentującą.

Prezes samozatrudniony

Komiczna jest sytuacja, w której osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą jest jednocześnie prezesem, pracownikiem, księgową, sprzątaczką itp. Jak może więc nazywać siebie młody przedsiębiorca, aby nie narazić się na śmieszność? Z pewnością nie jest on prezesem, ani dyrektorem. Może natomiast nazywać siebie właścicielem, przedsiębiorcą bądź biznesmenem. Jest to określenie, które dobrze będzie prezentować się w oficjalnych pismach lub mailach do klientów i nie będzie wprowadzać niepotrzebnego zamieszania.


Warto pamiętać o tym, że zarządzanie firmą ułatwiają różnego rodzaju programy dla biznesu, m.in. program księgowy wfkaper.