Internetowy poradnik

Strona główna > Biznes > Prawne i etyczne monitorowanie pracowników online

Prawne i etyczne monitorowanie pracowników online

Środa 17 września 2014, przez Bartek Cisowski

Pracodawcy mają ugruntowane prawo do śledzenia surfowanie po Internecie, wysyłanie e-maili i innych czynności przez pracowników korzystających z komputerów firmowych i urządzeń przenośnych. Ale czy powinni to robić?

Nie może istnieć kilka wydarzeń ściśle powiązane z takim systemem jak monitoring. Po pierwsze, może to pomóc chronić firmę przed kradzieżą lub inną krzywdą. Monitoring może pomóc potwierdzić zgodność z przepisami, bezpiecznego dowodu w przypadku postępowania sądowego i zapewnienia miejsca pracy, które jest wolne od molestowania. Co najmniej dwie trzecie firm monitorowanych mają już ostrzelane pola pracowników do sieci i wykroczeń poczty e-mail.

Przykładowo jeden z pracodawców firmy marketingowej, która służy dla prawników, rozpoczął w 2006 roku monitoring pracy. Zauważył, że pracownicy zbyt często ukrywali ekrany, gdy obok nich przechodził. Pracownicy dostają wynagrodzenie za godzinę, więc chciał mieć pewność, że pracownicy rzeczywiście pracują.
Mimo zapewnień o rzetelnie wykonywanych zadaniach, zostały zwolnione cztery osoby przez cyfrowe wykroczenia. Co gorsza pracodawca złapał pracownika, który pobierał treści pornograficzne nieletnich, dzięki czemu jego monitoring dał dowody policji.

Pracodawcy powinni być także świadomi potencjalnych pułapek jakie może postawić przed nimi monitoring. Można stworzyć problem moralności i wydajności pracowników jeśli czują nieufność do szefa. Jeśli podpadnie pracownikowi, ten może zamieścić negatywne komentarze na ich temat w Internecie. Rok temu wydano wytyczne potwierdzające prawo pracowników do dyskusji i dążenia do poprawy ich warunków pracy, po kilku sprawach dotyczących mediów społecznościowych.

Menedżerowie powinni rozważyć różnicę miedzy monitoring, a nadzorem. To nie jest kontrowersyjna lub natrętna sprawa do monitorowania zdarzeń w systemie komputerowym firmy w celu zapewnienia właściwego stosowania ochrony zasobów i reputacji firmy. Ale monitoring, określony jako śledzenie działań danej osoby ma straszne czynniki, które mogą spowodować zwrot od pracowników. Uniknąć takich problemów można, angażując się tylko w kupionej w nadzorze osoby, jeśli mają dobrze uzasadnione podejrzenia co do polityki lub łamania prawa i mają udokumentowane porozumienie z najlepszych menadżerów i prawników.