Internetowy poradnik

Strona główna > Dom > Prawidłowe podejście do wykonania instalacji elektrycznej.

Prawidłowe podejście do wykonania instalacji elektrycznej.

Piątek 16 września 2016, przez Artsites

Wykonanie instalacji elektrycznej w domu wiąże się z bardzo wysokimi kosztami, których raczej nie mamy za bardzo jak ciąć, bowiem odbywałoby się to raczej kosztem naszego poczucia bezpieczeństwa. Niemniej jednak nie jest wcale tak, żebyśmy nie mogli już zupełnie poszukać możliwości nieco przystępniejszego cenowo wykonania instalacji, gdyż jak się okazuje jest to jak najbardziej możliwe. Trzeba jednak w tym celu troszkę się nagimnastykować, choć w wielu przypadkach oszczędności mogą się okazać warte zachodu. Zobaczmy w takim razie, jak zaoszczędzić na wykonaniu instalacji elektrycznej, bez obniżania poziomu bezpieczeństwa jej eksploatacji.

Gdzie szukać oszczędności?

W pierwszej kolejności powiedzmy sobie tutaj od razu, iż nie ma nawet co myśleć o szukaniu oszczędności poprzez zakupienie tańszych elementów instalacji. w taki sposób nie osiągniemy niczego dobrego. Przede wszystkim obniżymy zdecydowanie poziom naszego bezpieczeństwa, a oszczędności będą niestety tylko i wyłącznie pozorne. Z reguły skończy się to tak, iż w ciągu najbliższego roku, przy dobrych wiatrach, dwóch, konieczne będzie przeprowadzenie modernizacji tak wykonanej instalacji, a to wiąże się z poniesieniem dodatkowych kosztów, które wraz z poprzednimi kosztami wykonania z reguły dają cenę wyższą niż gdybyśmy nie oszczędzali na wykonaniu.

Generalnie rzecz ujmując, jedynym sposobem na oszczędności w tym przypadku, będzie wyszukanie większej ilości dostawców elementów do instalacji elektrycznych. Następnie trzeba będzie zebrać od nich katalogi i cenniki na gniazdka, kontakty, łączniki i inne materiały elektroinstalacyjne, aby dokonać porównania cen poszczególnych elementów. Bardzo często okazuje się, iż kupując u czterech różnych dostawców, u każdego z nich tylko te elementy, które maja w najkorzystniejszych cenach, można będzie zaoszczędzić w granicach 10-15% w stosunku do kosztów zakupu wszystkich elementów u jednego. Po prostu każdy dystrybuuje różne elementy z różnym poziomem marży, a naszym zadaniem będzie wybrać te, które u danego będą najtańsze. Oczywiście zwracają uwagę na to, aby były to elementy elektroinstalacyjne o odpowiednio wysokim poziomie jakości wykonania, gwarantujące nam pełnię poczucia bezpieczeństwa.

O czym jeszcze pamiętać?

Oczywiście w kwestii dodatkowych oszczędności, można także znaleźć tańszego elektryka, czy też zdecydować się nawet na samodzielny montaż instalacji. jednakże w tym celu musielibyśmy posiadać odpowiednią wiedzę i doświadczenie, a w przypadku jego braku, niestety pozostanie nam tylko i wyłącznie kosztowny elektryk. Chodzi tutaj przecież o nasze bezpieczeństwa, a w przypadku, kiedy samodzielnie podjęlibyśmy się wykonania instalacji bez odpowiedniej wiedzy w tym zakresie, nasze bezpieczeństwo byłoby automatycznie narażone na zagrożenia związane z wadliwie wykonaną instalacją elektryczną.