Strona główna > Dom > Prawidłowa eksploatacja kominka
Prawidłowa eksploatacja kominka
Poniedziałek 27 kwietnia 2015, przez
Kominek w domu, to nie tylko bardzo efektywne ogrzewanie, ale i również niezwykła ozdoba, która nadaje pomieszczeniom charakteru. Żeby kominek cieszył przez lata, a dodatkowo nie nastręczał problemów, konieczna jest jego prawidłowa eksploatacja.
Drewno do palenia w kominku
Należy pamiętać o tym, że kominki powinny być opalane drewnem, które pochodzi z drzew liściastych. Paląc drewnem z drzewa iglastego, możemy sobie zafundować wydzielania się w trakcie spalania zanieczyszczeń, a dodatkowo droższe koszty eksploatacji kominka, bowiem takie drewno pali się bardzo szybko. Do kominków najlepiej jest stosować dąb, brzozę i gatunki owocowe.
Wilgotność drewna, jakim powinno się palić, nie może przekraczać 20%. Mokre drewno wytwarza nawet o połowę mniej ciepła, dlatego przed zakupem warto dopytać o wilgotność lub wyposażyć się we własny miernik, za pomocą którego będziemy mogli samodzielnie sprawdzić, czy opał jest wystarczająco suchy. W celu minimalizacji odpadów, drewno musi być porąbane na kawałki grubości ok. 10 cm, dzięki temu spali się ono w całości.
Rozpalanie w kominku
Do rozpalania w kominku nie wolno używać kolorowych gazet, ani rozpalać w nim przy pomocy śmieci. Nie dość, że zafundujemy sobie w ten sposób nieprzyjemny zapach i fruwający w powietrzu popiół, to dodatkowo zmniejszymy żywotność kominka. Rozpalanie ognia powinno być dokonywane za pomocą specjalnej rozpałki kominkowej lub kostek w saszetkach. Bezwzględnie nie można do tego celu używać nafty, benzyny ani alkoholu, bo może to spowodować wybuch. Przez pierwsze 10 minut po rozpaleniu utrzymujemy dużą intensywność ognia, później natomiast wskazane jest zmniejszenie dopływu powietrza do wnętrza kominka.
Gaszenie ognia i konserwacja
Zarówno kominki wolnostojące, jak i tradycyjne, nie mogą być gaszone przy użyciu wody. W celu wygaszenia kominka należy pozwolić na całkowite wypalenie się drewna albo na odciąć dopływu powietrza.
Kominki wyposażone w tzw. czystą szybę czyści się dopiero wtedy, kiedy całkowicie ostygną. Do mycia wykorzystujemy ciepłą wodę i delikatne detergenty. Kiedy sezon grzewczy zostanie zakończony, konieczna jest kontrola przewodów dymowych, wentylacyjnych i spalinowych. Jeśli kominek opalamy paliwem stałym, kominiarz musi sprawdzać instalację co kwartał, jeśli płynnym lub gazowym, raz na pół roku.
Chcesz dowiedzieć się więcej o kominkach lub wybrać taki, który będzie dla Ciebie najbardziej odpowiedni? Odwiedź http://www.kominkicielle.pl/ i przekonaj się, że ciepło może mieć inny wymiar.