Internetowy poradnik

Strona główna > Budownictwo > Praktycznie każdy z nas wie bardzo dobrze czym...

Praktycznie każdy z nas wie bardzo dobrze czym...

Szczotki do prac gospodarczych.

Niedziela 17 maja 2020, przez Artsites

Praktycznie każdy z nas wie bardzo dobrze czym jest szczotka do prac gospodarczych. Jest to ni mniej ni więcej tylko klasyczna miotła, służąca nam na co dzień do utrzymywania czystości w domach oraz w ich obejściu. Oczywiście szczotki tego typu znajdują także swoje zastosowanie w firmach, zarówno do utrzymywania powierzchni warsztatowych w czystości, jak i do innych prac, bardziej związanych z wykonywanymi usługami. Generalnie jednak, trzeba tutaj mieć na względzie jeden, szalenie istotny fakt. Otóż, nie wszystkie szczotki gospodarcze będą tak samo dobre. Nie wszystkie będą się sprawdzać we wszystkich zastosowaniach. Wobec tego też, warto tutaj mieć przynajmniej podstawowe rozeznanie w ich rodzajach oraz podstawowym zastosowaniu.

Rodzaje szczotek do prac gospodarczych.

Z całą pewnością mało kto będzie zdawać sobie sprawę z tego, iż szczotki do prac typowo gospodarczych można podzielić według rodzajów wykonania, długości włosia i ogólnego przeznaczenia. Taki podział jednakże istnieje i warto sobie o nim szerzej opowiedzieć. Dzięki tej wiedzy bowiem, będziemy w stanie jeszcze lepiej i precyzyjniej dobierać szczotki gospodarcze, których aktualnie potrzebujemy. Wbrew wszelkim pozorom to bardzo ważna kwestia. Nie każda miotła będzie się nadawała do każdej pracy.
Przede wszystkim możemy szczotki gospodarcze podzielić według twardości włosia.

  • Twarde – przeznaczone do zbieranie zanieczyszczeń większych i cięższych
  • Miękkie – przeznaczone do usuwania mniejszych zanieczyszczeń i niższej wadze

Dodatkowo, możemy tutaj jeszcze wyróżnić podział na gęstość i grubość oraz długość włosia. Z reguły wygląda to tak, iż im cieńsze włosie tym bardziej gęste. Podział będzie wyglądać następująco:

  • Szczotki gęste o cienkim włosiu – idealne do zbierania pyłów, kurzu
  • Szczotki o średniej grubości włosia – sprawdzą się np przy usuwaniu liści
  • Szczotki o włosiu najtwardszym – będą dobre do zamiatania piasku, drobniejszych frakcji kamieni.

Ostatecznie można wyróżnić jeszcze szczotki o różnej długości włosia. Im dłuższe włosie, tym bardziej będzie poddawać się przy pracy, w związku z czym będzie mniej wygodne przy większych zabrudzeniach. Z reguły jednak w ogólnym zastosowaniu są szczotki z włosiem krótkim.

Wytwarzanie szczotek gospodarczych a ich jakość.

Bardzo ważnym zagadnieniem będzie też kwestia jakości wykonania poszczególnych szczotek. Warto sobie od razu powiedzieć, iż najbardziej znany producent szczotek do prac gospodarczych nie będzie dla nas gwarancją jakości oraz idealnego doboru. Warto tutaj samodzielnie sprawdzić poszczególne szczotki, aby przekonać się, czy ich konstrukcja jest wystarczająco stabilna, do konkretnego zakresu prac. Szczególnie istotne będzie to w przypadku, kiedy potrzebujemy szczotek o przeznaczeniu firmowym. Kiedy chcemy je wykorzystywać na co dzień w pracy. Szczotki o przeznaczeniu domowym, mogą być wykonane w nieco niższej jakości, bowiem i tak nie będziemy mieć aż takiego obciążenia, aby wpływała ona na komfort pracy.