Internetowy poradnik

Strona główna > Budownictwo > Prace budowlane na drogach, a bezpieczeństwo

Prace budowlane na drogach, a bezpieczeństwo

Czwartek 21 kwietnia 2016, przez mariuszc

Każdy kierowca jeżdżący po polskich drogach zdaje sobie sprawę z ich fatalnego stanu. Praktycznie co chwile na jakiś odcinkach prowadzone są prace drogowe. Dlatego też należy zachowywać należytą ostrożność podczas jazdy, bo nigdy nie wiadomo, czy za chwilę nie trafimy na ekipę robotników, którzy w danym momencie kładą nowy asfalt.

W jaki sposób możemy dowiedzieć się, że są prowadzone prace budowlane na drogach? Otóż są specjalne oznakowania i oświetlenia. Przeważnie ekipy budowlane ustawiają kilkanaście metrów wcześniej specjalne przyczepy sygnalizacyjne, które informują o trwających pracach drogowych. Przyczepy umożliwiają sterowanie funkcjami świetlnymi tablicy z poziomu pilota lub sterownika. W przypadku braku takiego sprzętu, często ustawia się dwóch robotników po przeciwnych kierunkach w celu kierowania ruchem drogowym. Aby kierowcy mogli ich z daleka ujrzeć, robotnicy mają nałożone na sobie odblaskowe kamizelki, a w rękach posiadają chorągiewki.

W wyniku fatalnego stanu polskich dróg dość często dochodzi do wypadków, dlatego policja ostrzega o przestrzeganiu przepisów. Nasze drogi niestety nie nadają się na szybkie jazdy. Nie posiadamy dróg takich jak w Niemczech czy w innych zamożnych krajach Unii Europejskiej. Dlatego jeśli stan dróg się nie poprawi i roboty drogowe nie znikną z naszego codziennego krajobrazu podczas jazdy, to należy na chwilę obecną ściągnąć nogę z gazu i przestrzegać obowiązujących przepisów drogowych.