Internetowy poradnik

Strona główna > Budownictwo > Poziomnice i lasery budowlane do pomiarów w budownictwie.

Poziomnice i lasery budowlane do pomiarów w budownictwie.

Sobota 18 lipca 2020, przez Artsites

Realizacja prac pomiarowych w branży budowlanej, jest jednym z najważniejszych aspektów każdej budowy. Bez dobrze przeprowadzonych pomiarów nie jest możliwe prawidłowe wykonania późniejszych prac. W tym celu, każda firma budowlana, powinna posiadać na swoim podstawowym wyposażeniu odpowiednie poziomnice i lasery budowlane. Są to bowiem na chwilę obecną, najbardziej spopularyzowane narzędzia pomiarowe stosowane w budownictwie. Dzięki ich wykorzystaniu, możliwe jest osiągnięcie wysokiego poziomu jakości realizowanych robót budowlanych. To zaś w tej branży jest zdecydowanie najważniejsze. O wiele ważniejsze niż szybkość realizacji i przystępna cena.

Czy poziomice i lasery budowlane są niezbędne?

Na chwilę obecną absolutnie niezbędne. Co prawda jeszcze 20-30 lat temu, mało kto w ogóle słyszał o laserach budowlanych, jednakże obecnie jest to niezbędne narzędzie, które zapewnia wyższy poziom precyzji i skraca czas realizacji wielu prac. Zresztą warto przyjrzeć się obydwu narzędziom, jako podstawowym, stosowanym do pomiarów w budownictwie.

  • Poziomnica – jest to narzędzie znane już od wielu lat. Stosowane w branży budowlanej od dziesiątek lat, zapewnia możliwość realizacji prac zgodnie z wytycznymi w zakresie pionu i poziomu. Przez lata wykształciło się wiele typów poziomic budowlanych. Jednakże najprostsza z nich, klasyczna poziomica znajduje się na podręcznym wyposażeniu każdego majstra budowlanego.
  • Laser budowlany – tutaj specyficznie mamy na myśli poziomnicę laserową. Jest to narzędzie, które po odpowiedniej kalibracji, będzie wskazywać nam na ścianach i murach poziom, lub pion rzucają w kierunku ściany wiązkę światła laserowego. Jest to bardzo wygodne, bowiem nie trzeba stale poziomicy przykładać do realizowanego elementy budowlanego. Wystarczy aby poziomnica laserowa była stale włączona i stale wskazywała, pożądany przez nas pomiar poziomu lub pionu.

Trzeba więc powiedzieć, iż poziomnice i lasery budowlane na chwilę obecną będą najważniejszymi, najbardziej istotnymi narzędziami pomiarowymi stosowanymi w branży budowlanej. Ich brak na placu budowy, bardzo szybko będzie przekładać się na pokaźne straty związane z wydłużeniem czasu pomiarowego, jak również z ryzykiem błędu, które w przypadku innych rozwiązań jest niewspółmiernie wyższe.

Zakup poziomnicy i lasera budowlanego.

Warto tutaj także podkreślić, iż kupując narzędzi pomiarowe takie jak właśnie poziomnice i lasery budowlane, przede wszystkim należy zwrócić uwagę na ich jakość wykonania. Na rynku znajdziemy stosunkowo sporo poziomnic czy też poziomnic laserowych. Niemniej jednak nie wszystkie będą dobrymi narzędziami. Najtańsze z nich bardzo często są na tyle kiepsko wykonane, iż nie będą w stanie zapewnić nam powtarzalności realizowanych pomiarów. To zaś jest przecież niezbędne, konieczne, aby zapewnić sobie maksymalnie wysoki poziom jakości i precyzji wykonywanych pomiarów. Dlatego też, kupując poziomnice i lasery budowlane, lepiej nastawiać się na nieco wyższe wydatki, ale w zamian dostać gwarancję jakości wykonania pozyskanych narzędzi pomiarowych.