Internetowy poradnik

Strona główna > Budownictwo > Poziomica i jej współczesne zastosowanie w budownictwie.

Poziomica i jej współczesne zastosowanie w budownictwie.

Środa 25 grudnia 2019, przez Artsites

W branży budowlanej, zdecydowanie najbardziej istotna rolę odgrywają wszelkiego rodzaju narzędzia, z narzędziami pomiarowymi na czele. Trudno sobie wyobrazić ekipę budowlaną, która wśród narzędzi nie posiada klasycznej już poziomicy. Jest to przecież najbardziej popularne a zarazem najbardziej niezbędne narzędzie pomiarowe, bez którego trudno będzie prawidłowo zrealizować jakiekolwiek prace budowlane. Do tego dochodzą jeszcze bardziej nowoczesne, bardziej zaawansowane technologicznie, narzędzia laserowe, które w jeszcze większym zakresie przyczyniają się do usprawnienia przebiegu procesu pomiarowego w budownictwie.

Dlaczego poziomica jest tak istotna?

Przede wszystkim dlatego, iż zgodnie z prawami fizyki i grawitacji, wszelkiego rodzaju budynki powinny być wznoszone w taki sposób, aby ogólna wypadkowa sił ciążenia, działała na jakąś solidną podstawę. W przypadku budynków mieszkalnych są to fundamenty. Jeśli na przykład ściany budynku będą odchylone od pionu, ich siła ciążenia będzie działać także na miejsca nie objęte żadną podporą z fundamentu, co będzie prowadzić do niepotrzebnych naprężeń konstrukcji.

Utrzymanie więc poziomów oraz pionów jest bardzo istotne w budownictwie, głównie ze względu na trwałość realizowanych konstrukcji. Dobra jakościowo poziomnica będzie zaś w rękach wykwalifikowanego pracownika budowlanego, narzędziem gwarantującym taką realizację prac budowlanych. Możemy więc śmiało stwierdzić, iż poziomica to zdecydowanie najważniejsze narzędzie pomiarowe w budownictwie, które gwarantują poprawną realizację prac. Bez poziomicy nie będziemy mieć możliwości wzniesienia stabilnej konstrukcji budowlanej, niezależnie od tego, jakie by nie było jej przeznaczenie.

Specyficzne rodzaje poziomic w budownictwie.

Warto sobie także wyjaśnić, iż współcześnie będziemy mieć do czynienia z wieloma różnymi rodzajami poziomic stosowanych w branży budowlanej. Wynika to z faktu tego, iż wraz z upływem czasu, w każdej z branż budowlanych, pojawiały się specyficzne wymagania w zakresie pomiarowy, skutkiem czego należało do tych wymagań dostosować narzędzia pomiarowe. W pierwszej kolejności pojawiła się więc poziomica dla firmy murarskiej, aby ułatwiać realizację pomiarów podczas wszelkiego rodzaju prac murarskich. Oczywiście pojawiły się także poziomice do płaszczyzn, które zapewniają łatwiejszy pomiar poziomu płaszczyzny wylewek betonowych i nie tylko. Są także poziomice sznurkowe, czy też specyficzne poziomice do zastosowania w narożnikach, które wskazują wzajemne położenie trzech płaszczyzn jednocześnie. Ostatnio zaś pojawiły się na rynku poziomice laserowe, które jeszcze bardziej usprawniły proces budowlany. Obecnie, można powiedzieć, iż to właśnie poziomice laserowe zdobywają rynek i coraz większa liczba firm budowlanych korzysta właśnie z tego typu rozwiązań.