Internetowy poradnik

Strona główna > Komputery > Potrzebujesz głośniki do komputera?

Potrzebujesz głośniki do komputera?

Oto, na co warto zwrócić uwagę przy ich wyborze…

Piątek 21 marca 2014, przez aliz

Głośniki do komputera dawno już przestały być jedynie dodatkiem. Dziś komputer to domowe centrum rozrywki, na którym gramy, oglądamy filmy czy słuchamy muzyki. Dlatego mamy wobec niego coraz większe wymagania- to samo dotyczy głośników. Zwykły, prosty sprzęt odszedł do lamusa, a zamiast tego pojawiła się zaawansowana technologia audio.

Na rynku znajdziemy różne typy rozwiązań audio, coraz większej liczby marek. Na co więc zwrócić uwagę wybierając głośniki do komputera?

• Pierwszym z podstawowych pytań, które powinniśmy sobie zadać to - ile mamy na nie miejsca? Jeśli do naszej dyspozycji pozostaje niewielki obszar na biurku i głośniki będą musiały być ustawione bardzo blisko siebie, lepiej wybrać mały zestaw 2.0 lub 2.1. Nie ma sensu inwestować w rozwiązania typu 5.1 czy jeszcze większe, gdyż nie będziemy mieli gdzie ich rozstawić oraz nie wydobędziemy z nich przestrzennego dźwięku.

• Powinniśmy zastanowić się nad przeznaczeniem głośników do komputera. Czy będziemy wykorzystywać je jedynie do pracy, oglądania filmików, bądź słuchania radia, czy mają zapewnić nam dobrą jakość dźwięku podczas grania lub oglądania filmów? Zestawy głośnikowe do multimediów bądź do gamingu są najbardziej rozbudowane i zaawansowane technicznie. W tym przypadku polecany zestaw to mocne 2.1 lub 5.1. Zestawy zawierające ponad 3 głośniki w zestawie, będą rozmieszczone zarówno przed, jak i za słuchaczem. Możemy w nim znaleźć dwa głośniki przednie, głośnik centralny, dwa głośniki tylne oraz głośnik niskotonowy. Taki zestaw pozwoli nam cieszyć się iście przestrzennym dźwiękiem, nieocenionym podczas seansów filmowych oraz podczas grania. Do zwykłego, biurowego zastosowania wystarczą głośniki 2.0. Ich łączna moc mieści się między 10 a 15 W, przy czym te ostatnie nalezą już do naprawdę głośnych. Warto zwrócić uwagę na długość kabla, wyłącznik, regulację głośności, a także gniazdo słuchawkowe w zasięgu naszej ręki.

• Co dla melomanów? Jeśli jesteśmy miłośnikami muzyki powinniśmy zainwestować w mocny zestaw 2.1 z subwooferem. Łączna moc wynosi tu od 50 - 80 W, z czego niemal połowa to moc głośnika niskotonowego. Decydując się na zestaw muzyczny warto zwrócić uwagę na opcję podłączenia odtwarzacza, wejście mini-jack do podłączenia słuchawek, obecność pilota, a także na regulację subwoofera.

• Co jeszcze jest ważne podczas wyboru głośników? Dodatkowe funkcjonalności – bezprzewodowa komunikacja za pomocą Wi-Fi, długie przewody pozwalające na swobodne rozmieszczenie elementów zestawy audio w pomieszczeniu, łatwy dostęp do regulacji głośności, basów. Warto zwrócić uwagę na wybór producenta. Postawmy na znane marki, które słyną z dobrych opinii klientów. Zapłacimy za nie nieco więcej, jednak będziemy mieć pewność, że posłużą nam kilka dobrych lat i przede wszystkim, zapewnią dobrą jakość brzmienia.

Jakie głośniki do komputera można wziąć pod uwagę? Do najbardziej znanych obecnie producentów na rynku możemy zaliczyć np. firmę Logitech. Proponuje ona zestaw 5.1. - Z506.; zestaw 2.1 - Z323, bądź zestaw 2.0 - Z320. Dla osób bardzie wymagających natomiast, firma Creative przygotowała zestaw 3.0 - T6 Series II bądź głośniki Zii Sound T6.

Chcesz kupić głośniki do komputera? zajrzyj do Agito.pl