Internetowy poradnik

Strona główna > Społeczeństwo > Poród przez cesarskie cięcie

Poród przez cesarskie cięcie

Czwartek 27 lutego 2014, przez aliz

Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat poród przez cesarskie cięcie zyskał na popularności. Niegdyś traktowany był jedynie jako konieczność w przypadku zagrażającym zdrowiu lub życiu (zarówno matki, jak i dziecka).

Dzisiaj – w pewnej mierze - kobieta sama może decydować oraz planować poród w takiej właśnie formie.

Kiedy cesarskie cięcie jest konieczne?

Poród przez cesarskie cięcie może być zaplanowany bądź nagły. Ten pierwszy powinien wystąpić w granicach 38. tygodnia ciąży. Poród planowany może mieć miejsce ze względu na życzenie kobiety, która na przykład panicznie boi się porodu naturalnego lub ze wskazań medycznych (na przykład niekorzystne położenia dziecka w macicy przed samym porodem). To właśnie różni planowany poród przez cesarskie cięcie od nagłego. Lekarz może nakazać poród przez cesarskie cięcie w momencie krwawienia z dróg rodnych, co może świadczyć o odklejeniu łożyska. Decyzja o nagłej cesarce może pojawić się już w trakcie trwania samego porodu w sytuacji, gdy:

• u kobiety występuje nadciśnienie tętnicze, gorączka, poród samoistnie się zatrzymuje,

• obserwuje się zaburzenie tętna płodu (zbyt wysoka lub zbyt niska ilość uderzeń serca dziecka na minutę).

Oczywiście, powodów medycznych jest zdecydowanie więcej. Warto raz jeszcze jednak podkreślić jednak, że dziś nie tylko one stanowią o korzystaniu z tej metody rozwiązania ciąży.

Jak się przygotować?

Podobno żadna kobieta nie jest zawsze w stu procentach przygotowana do porodu – to w końcu wielka chwila. Warto jednak skorzystać z kilku rad. W przypadku porodu planowanego, należy trzymać się wyznaczonego harmonogramu – odpowiednio wcześniej zgłosić się do szpitala. Poród przez cesarskie cięcie najczęściej planowany jest w granicach południa. Od północy przed zabiegiem nie wolno jeść, poród musi odbyć się, gdy kobieta jest na czczo. Należy pamiętać też o wygoleniu miejsca nacięcia. Przed samym porodem przyszła matka otrzyma kroplówkę z elektrolitami, założony zostanie cewnik. Oczywiście podane zostaną również leki profilaktyczne.

Czy to boli?

Poród przez cesarskie cięcie nie może odbyć się bez znieczulenia. Najczęściej stosowane jest znieczulenie przewodowe, tj. takie, które zapewnia zachowanie świadomości, ale wyłącza ból mięśniowy. Podawane jest ono przez cewnik o średnicy 1 mm w miejsce pomiędzy trzecim a czwartym kręgiem lędźwiowym. Znieczulenie może być aplikowane na leżąco (w pozycji bocznej) lub na siedząco (wygięcie kręgosłupa w „koci grzbiet”). Innym rodzajem znieczulenia jest znieczulenie ogólne, czyli narkoza. Poddaje się jej jednak tylko około 10% pacjentek.
Przebieg porodu
Poród przez cesarskie cięcie rozpoczyna się poprzecznym nacięciem skóry brzucha, dwa do trzech centymetrów nad spojeniem łonowym. Następnie lekarz nacina tkankę podskórną i rozsuwa mięśnie brzuszne. Kolejnym krokiem jest nacięcie mięśnia macicy. Końcowym etapem jest wyjęcie dziecka oraz łożyska z jamy macicy. Ostatnim elementem jest wykonanie szycia warstwowego. Poród przez cesarskie cięcie trwa mniej więcej 40 minut. Świeżo upieczona mama zostaje przewieziona na salę pooperacyjną, gdzie otrzymuje leki przeciwbólowe. W tym czasie maluch przebywa już na oddziale noworodkowym.

Co po porodzie?

Najczęstszymi dolegliwościami występującymi po porodzie przez cesarskie cięcie są zawroty i bóle głowy, wymioty, ból rany po nacięciu. Pobyt w szpitalu, zarówno dla mamy, jak i dla dziecka, trwa od trzech dni do tygodnia, w zależności od indywidualnych potrzeb. Po tym czasie można swobodnie cieszyć się z uroków macierzyństwa, pamiętając jednak o przestrzeganiu zaleceń lekarzy w zakresie dbałości o ranę poporodową. Jeszcze kilka lat temu uważano, że z kolejną ciążą, po cesarce, należy poczekać kilka lat. Obecnie jednak, przy odpowiedniej opiece medycznej, kobieta może zajść w ciążę już po roku!

Więcej na temat porodów w serwisie www.porody.medicover.pl