Internetowy poradnik

Strona główna > Biznes > Pomysł na biznes

Pomysł na biznes

Pachnąca kawą i ciastkami kawiarnia

Niedziela 26 stycznia 2014, przez Justyna

Przytulne wnętrze, zapach świeżo zmielonej kawy i pysznego domowego ciasta. Polacy coraz chętniej odwiedzają kawiarnie, dlatego ten biznes ma duże szanse na powodzenie. To naprawdę może się udać. Musisz tylko pamiętać o kilku rzeczach.

Jeżeli chcesz, aby kawiarnia przynosiła zyski, a nie straty, musisz dokładnie przemyśleć to, jak powinna wyglądać i gdzie być zlokalizowana. Musisz również zastanowić się nad menu i nad tym czym wyróżnić swoją kawiarnię na tle konkurencji. Dzięki temu unikniesz błędów, przez które twój wymarzony biznes mógłby lec w gruzach.

Wybierz najlepszą lokalizację

Wybór lokalizacji trzeba uzależnić przede wszystkim od swoich możliwości finansowych. Nie musisz od razu otwierać lokalu na rynku, gdzie ceny są najwyższe. Możesz otworzyć kawiarnię na przykład na osiedlu. W takich miejscach często brakuje lokali, w których można byłoby się spotkać ze znajomymi i przyjemnie spędzić czas. Dobrą lokalizacją są również miejsca przy zabytkach i atrakcjach turystycznych, ponieważ tam zawsze jest sporo osób. Będą cię odwiedzać zarówno mieszkańcy, jak i turyści.

Wybór lokalu może być uwarunkowany konkretną grupą docelową. Kawiarnie typowo studenckie najlepiej otworzyć przy uczelni lub akademikach. Musisz jednak liczyć się z tym, że w czasie wakacji liczba klientów znacznie spadnie. Dobrą lokalizacją są również okolice biurowców, ponieważ na kawę będą zaglądać zatrudnieni w nich pracownicy.

Zadbaj o wystrój i miłą atmosferę

Pamiętaj, że klientów do kawiarni przyciąga przede wszystkim niepowtarzalny klimat. Wystrój nie może być nijaki. Musi zachwycać, budzić przyjemne skojarzenia, relaksować i uspokajać. Postaw na domowy wystrój. Wygodne kanapy, fotele i poduchy. Pastelowe i ciepłe kolory na ścianach są wręcz obowiązkowe. Poza tym mnóstwo dodatków - obrazki, świeczki itp. - ale tylko stylowe. Wszystko musi być urządzone z gustem i smakiem. Nie możesz zagracić wnętrza. Przytulną atmosferę zagwarantuje również przyjemna muzyka i zapachy, które pobudzają zmysły.

Zatrudnij odpowiednich ludzi

To czy kawiarnia odniesie sukces zależy w dużej mierze od obsługi. Musi być zawsze miła i uśmiechnięta. Klienci odwiedzający kawiarnie powinni czuć się tak, jakby odwiedzali dobrych znajomych. Gościnność to podstawa. Musisz zatrudnić osoby, które kochają swoją pracę i są otwarci na ludzi. Wyobraź sobie, że odwiedzasz kawiarnię, w której personel jest niemiły i nie zainteresowany Twoją osobą. Siedzi za barem, czyta gazetę i od niechcenia przyjmuje zamówienie. Z pewnością więcej nie odwiedzisz tej kawiarni. Energiczny, uśmiechnięty i życzliwy personel to gwarancja sukcesu.

Wyróżnij się czymś

Czym zachęcisz klientów, żeby odwiedzili Twoją kawiarnię? Zanim otworzysz swój lokal powinieneś zobaczyć, co oferuje konkurencja. Wtedy będziesz wiedział, czego brakuje na rynku, co się sprawdza, a czego nie warto kopiować. Możesz skonstruować jakieś nietypowe menu, serwować dania, których inni nie mają, zatrudnić baristę itp. Zastanów się, czego nie ma konkurencja, a co mogłoby spodobać się klientom i reklamuj to.

Kawiarnia to świetny pomysł na biznes. W zarządzaniu własną firmą pomagają różne programy, m.in. program wf fakir do pełnej księgowości -> http://wf-fakir.com.pl</i?