Internetowy poradnik

Strona główna > Biznes > Pompy śrubowe - definicja

Pompy śrubowe - definicja

Niedziela 7 lipca 2019, przez admin

Pompy śrubowe to typ pomp zaliczany do grupy pomp wyporowych. Ciecz w takich pompach transportowana jest za pomocą obrotów specjalnej ślimakowej śruby.

To skutkuje tym, iż ciesz, która jest zamknięta w przestrzeniach między ślimakiem a korpusem kompy (statorem i rotorem), przenosi się od strony ssawnej do strony tłocznej pompy. Pompy śrubowe (slimakowe) nie są wyposażone w zawory. 

Pompa śrubowa - najważniejsze informacje

Pompy śrubowe służą do tłoczenia cieczy o dużej lepkości oraz gęstości. Oprócz tego, za ich pomocą można tłoczyć ciecze, które zawierają ciała stałe. Wyróżniają się one bardzo dobrymi zdolnościami do samozasysania. Charakteryzuje je również duża wydajność, łatwość eksploatowania oraz bezpieczeństwo. W porównaniu do innych pomp pracuje ona względnie cicho oraz ma dość długą żywotność.

Jakie są zalety pomp śrubowych? 

Wśród zalet pomp śrubowych można wymienić przede wszystkim fakt, iż posiadają one bezzaworową konstrukcję. Eksperci wskazują, że pozytywnym aspektem ich budowy jest proporcjonalność przepływu do prędkości obrotowej silnika. Bardzo dużą zaletą tych pomp jest możliwość zmieniania kierunku przepływu medium. Dzięki wszystkim powyżej opisanym właściwościom w chwili obecnej coraz większą liczbę mediów można tłoczyć przy pomocy pompy śrubowej. Pompa śrubowa może pochwalić się jednocześnie bardzo prostą konstrukcją, dzięki czemu bardzo łatwo można ją dopasować do elementów ruchomych, a szczelność zostaje cały czas na doskonałym poziomie. 

Inne rodzaje pomp

W chwili obecnej istnieje na rynku cała masa różnorodnych pomp, które przeznaczone są do pompowania bardzo różnych cieczy. Istnieją na przykład pompy mechaniczne, pompy basenowe, dozujące, głębinowe, pompy spożywcze i wiele, wiele więcej. Te ostatnie wykorzystywane są przede wszystkim w przemyśle spożywczym, kosmetycznym, mleczarskim, browarniczym oraz w przetwórstwie owocowo-warzywnym. 

Pompy spożywcze zaprojektowano w taki sposób, aby gwarantowały stuprocentową higienę. W zakładach tego typu jest to niezbędne. Dzięki unikalnej konstrukcji pompy spożywcze są sterylne oraz w pełni odpowiadają restrykcyjnym normom unijnym. Produkuje się je z elementów, które mogą być dopuszczane do kontaktów z żywnością.