Internetowy poradnik

Strona główna > Budownictwo > Pompy ciepła a ogrzewania domu w sezonie zimowym.

Pompy ciepła a ogrzewania domu w sezonie zimowym.

Niedziela 15 grudnia 2019, przez Artsites

Konieczność ogrzewania domów mieszkalnych w sezonie zimowym nie ulega najmniejszej wątpliwości. Kwestią do rozstrzygnięcia pozostaje to, z jakiego źródła ciepła powinniśmy skorzystać, aby zapewnić sobie odpowiednie warunki grzewcze, a jednocześnie nie zanieczyszczać naszej planety. Wiadomo przecież, iż stosowanie węgla, to jedno z najgorszych możliwych rozwiązań, które przyczynia się zarówno do powstawania efektu cieplarnianego, jak i do smogu, który utrudnia nam normalną egzystencję w sezonie zimowym. Warto tutaj więc zwrócić uwagę na przykład na pompy ciepła, które stanowią obecnie jedno z lepszych a przede wszystkim najbardziej ekologicznych rozwiązań w tym zakresie.

Dobór odpowiedniej pompy ciepła do domu jednorodzinnego.

Przede wszystkim, zacząć trzeba tutaj od tego, aby zagwarantować sobie optymalnie dobraną pompę ciepła do wymogów energetycznych naszego domu. Każdy z dom, jak wiadomo, będzie mieć zupełnie inne zapotrzebowanie energetyczne, a co za tym idzie, trzeba będzie dostarczyć mu innej ilości energii cieplnej z zewnątrz. W przypadku pomp ciepła jest to bardzo istotna wiedza, gdyż tylko poprzez optymalne jej dopasowanie do warunków energetycznych w budynku, osiągniemy w zimie wysoki komfort wewnątrz pomieszczeń mieszkalnych przy jednoczesnym utrzymaniu rachunków na niskim poziomie.

Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będą tutaj pompy ciepła w Wadowicach, montowane w budynkach stosunkowo nowych, lub dobrze ocieplonych. W takich budynkach nie mamy zbyt wysokiego zapotrzebowania energetycznego, a co za tym idzie, nie trzeba będzie ponosić zbyt wysokich kosztów ogrzewania. Nie oszukujmy się. Pompa ciepła będzie rozwiązaniem nieco bardziej kosztownym niż ogrzewanie węglem czy też gazem. Jednakże jest o wiele bardziej komfortowa w użytkowaniu, a w stosunku do gazu, w stu procentach bezpieczna dla wszystkich domowników.

Niezbędne inwestycje związane z instalacją pompy ciepła.

Oczywiście największym wydatkiem będzie tutaj niezmiennie pompa ciepła. Szczególnie jeśli zdecydujemy się na pompę gruntową, do której montażu wymagane są głębokie odwierty. Warto jednakże pamiętać, iż instalacje sanitarne i kanalizacyjne Andrychów w tym przypadku także czekają pewne dodatkowe prace i związane z tym koszty. Przede wszystkim trzeba będzie nieco przerobić instalację grzewczą i dostosować ją do współpracy z pompą ciepła. Nie będzie to może nazbyt kosztowne, niemniej jednak z pewnymi Kostami liczyć się trzeba. Warto także zwrócić uwagę na koszty związane z koniecznością wydzielenia odpowiedniej przestrzeni w sąsiedztwie domu, gdzie postawimy wywiemy pompy ciepła powietrznej. Musi to być teren stosunkowo mało eksploatowany, gdyż z reguły będzie bardzo oblodzony w trakcie pracy pompy ciepła. W końcu tamtędy będzie odprowadzane wyjątkowo zmrożone powietrze, z którego w pierwszej kolejności zostało odebrane całe ciepło, jakie tylko jeszcze pozyskać, aby przekazać je do naszej instalacji.