Internetowy poradnik

Strona główna > Biznes > Pojęcie magazynu konsygnacyjnego.

Pojęcie magazynu konsygnacyjnego.

Jak korzystać z magazynów konsygnacyjnych

Środa 7 września 2016, przez Artsites

Gospodarka w ramach Wspólnoty Europejskiej oparta jest na unijnych regulacjach prawnych, które powstały przede wszystkim po to, aby ułatwić podmiotom gospodarczym z różnych państw UE prowadzenie działalności w kooperacji między sobą. W normalnych warunkach, w przypadku prowadzenia kooperacji z państwem spoza UE, po zakupieniu od dostawcy jakichkolwiek surowców czy też półfabrykatów do produkcji, zachodzi natychmiastowa konieczność uiszczenia podatku VAT. W ramach unijnych przepisów, przedsiębiorca posiadający numer VAT-UE, nie musi wraz z zapłatą za towar płacić podatku VAT, tylko rozlicza go samodzielnie. A by jednak ograniczyć koszty podatkowe, a raczej rozłożyć je w czasie powstało pojęcie magazynu konsygnacyjnego.

Co to jest magazyn konsygnacyjny?

Otóż magazyn konsygnacyjny to w zasadzie zwykły magazyn, jednakże prowadzony według odpowiednich regulacji. Przechowywanie surowców i półfabrykatów w magazynie konsygnacyjnym pozwala uniknąć konieczności odprowadzania podatku VAT. Jest to po prostu nowa forma magazynu, która powstała po to, aby przedsiębiorca, kupujący surowiec u innego przedsiębiorcy z terenu UE, nie musiał od razu odprowadzać całości podatku VAT. W tym bowiem szczególnym przypadku, obowiązek podatkowy powstaje dopiero w momencie podjęcia towaru z magazynu konsygnacyjnego. Tak więc, możliwe jest zakupienie dużego zapasu surowca u przedsiębiorcy z krajów UE, i złożenie ich do magazynu konsygnacyjnego u siebie, nie płacąc tym samym podatku VAT od całości zakupionego surowca. Następnie można systematycznie, wraz z zapotrzebowaniem produkcyjnym, podejmować surowiec z magazynu i tym samym płacić podatek dokładnie od takiej ilości surowca, jaką z magazynu podjęto. Jest to opcja pozwalająca optymalizować koszty prowadzenia działalności. Umożliwia ona przedsiębiorcom rozłożenie w czasie obowiązku odprowadzania podatku VAT, dzięki czemu można zagwarantować sobie wyższy poziom płynności finansowej.

Jak skorzystać z magazynu konsygnacyjnego?

Najprostszym rozwiązaniem byłoby stworzenie takiego magazynu u siei na swoich obiektach. Niemniej jednak zdając sobie sprawę z faktu tego, iż wielu przedsiębiorców nie posiada własnych obiektów magazynowych, dość szybko pojawiła się opcja wynajmu powierzchni magazynowej w magazynach konsygnacyjnych. Usługi tego typu świadczone są przez przedsiębiorców zajmujących się wynajmowaniem przestrzeni magazynowej i świadczących usługi obsługi logistycznej przedsiębiorstw. Generalnie jest to opcja najczęściej wykorzystywana, bowiem tworzenie magazynu konsygnacyjnego obłożone jest pewnymi wymogami prawnymi i formalnymi, które należy spełnić. Dlatego też, lepiej skorzystać z gotowej usługi, niż mnożyć koszty, szczególnie w przypadku, kiedy brak jest pewności co do długoterminowego wykorzystywania magazynu konsygnacyjnego. Dopiero w momencie, kiedy mamy stu procentową pewność, iż własny magazyn konsygnacyjny będzie wykorzystywany przez wiele najbliższych lat, opłacalne staje się jego stworzenie na własnych obiektach magazynowych. W przeciwnym przypadku o wiele lepiej jest wynająć powierzchnię na magazynie konsygnacyjnym na taki okres czasu, na jaki będzie potrzebna.