Internetowy poradnik

Strona główna > Zdrowie > Podwyższony cholesterol. Objawy, przyczyny i leczenie.

Podwyższony cholesterol. Objawy, przyczyny i leczenie.

Sobota 27 lutego 2021, przez Artsites

Podwyższony cholesterol, to bardzo poważny problem, który może dotknąć praktycznie każdego z nas. Tym bardziej, iż większość z nas i tak prowadzi niezdrowy tryb życia, który sprzyja rozwojowi problemów z cholesterolem. Aby jednak dobrze zrozumieć, czym jest cholesterol i jakie są konsekwencje podwyższenia jego poziomu, musimy zrozumieć skąd się bierze. Otóż 70% cholesterolu nasz organizm produkuje sam, a pozostałe 30% dostarczanych jest wraz z pożywieniem. Jest to związane tłuszczowy, całkowicie niezbędny w naszym organizmie. Wykorzystywany jest do budowy błon komórkowych, produkcji hormonów, jak również do produkcji i przyswajania witaminy D. Niemniej jednak, jego nadmiar, tak samo jak w każdym innym przypadku, będzie powodować inne dolegliwości.

Skąd bierze się podwyższony cholesterol?

Tak jak już wspomnieliśmy, tylko 30% cholesterolu, powinniśmy dostarczyć do naszego organizmu wraz z pożywieniem. Niestety, nasza dieta wygląda tak jak wygląda, a skutkiem tego jest fakt, iż dostarczamy go do organizmu o wiele za dużo. Trzeba tutaj także wyróżnić dwa rodzaje cholesterolu, czyli LDL (Low Density Lipoprotein), czyli zły cholesterol, oraz HDL (High Density Lipoprotein), czyli cholesterol dobry. Działa to mniej więcej tak, iż lipoproteiny LDL dostarcza cholesterol do komórek naszego organizmu. Jeśli zaś jest go nazbyt dużo, to lipoproteiny HDL odbierają nadwyżki i transportują do wątroby, gdzie jest następnie rozkładany.

Problem zaczyna pojawiać się wtedy, kiedy cholesterolu HDL jest zbyt mało w stosunku do cholesterolu LDL i nie nadąża on z odbieraniem nadmiaru produkcji. W takich przypadkach, cholesterol odkłada się w naczyniach krwionośnych, z czasem prowadząc nawet do zatorów światła naczyń krwionośnych. W wyniku tego zaś, krew nie jest w stanie prawidłowo krążyć w naszym organizmu i dostarczać niezbędnych składników do poszczególnych organów.

Jak obniżyć poziom cholesterolu?

Samo obniżenie poziomu cholesterolu, w zasadzie nie powinno stanowić poważniejszego problemu. Jest to bowiem zależne w dużej mierze od nas samych. Nadmierna ilość tłustych pokarmów w diecie, przekłada się na dostarczanie nadmiernej ilości cholesterolu do organizmu. Normą jest tutaj przyjęty stan na poziomie <190mg/dl choć dotyczy ona całkowitego cholesterolu.

Tak więc w celu obniżenia poziomu cholesterolu trzeba będzie przede wszystkim zmienić swoje nawyki żywieniowe. Dodatkowo, dużą skutecznością mogą się także poszczycić naturalne terapie ziołowe ograniczające cholesterol. Tutaj mamy do czynienia z odpowiednio dobranymi mieszankami ziołowymi, których zadaniem jest niedopuszczanie do gromadzenia nadmiernej ilości cholesterolu w naczyniach krwionośnych. Niektóre z nich, dodatkowo wspierają produkcję dobrego cholesterolu, aby mieć możliwość usuwania większej jego ilości z naszego organizmu.

Podsumowanie

Jest to więc bardzo istotną kwestią, aby dbać o swoją dietę. Dzięki temu bowiem podwyższony cholesterol raczej nie będzie nam grozić, co jest bardzo ważne w perspektywie wielu innych chorób i dolegliwości. Przede wszystkim takich jak miażdżyca, czy też zawał.