Internetowy poradnik

Strona główna > Rodzina > Poduszka do karmienia – ekstrawagancja, czy konieczność?

Poduszka do karmienia – ekstrawagancja, czy konieczność?

Piątek 5 września 2014, przez aliz

„Kiedyś takich rzeczy nie było, a kobiety jakoś musiały sobie dawać radę” – kręcą z niedowierzaniem nasze matki i babki, kiedy mowa o poduszkach do karmienia. Zgoda, dawniej kobiety być może „musiały” dawać sobie radę, ale te współczesne już nie chcą.

Chcą za to cieszyć się swoim macierzyństwem, w pełni korzystając z wszelkich dostępnych sposobów by w zgodzie z sobą i naturą przeżywać z maluchem pierwsze wspólne chwile. Jednym z takich udogodnień, jest właśnie poduszka do karmienia. Producenci zapewniają, że pozwala zminimalizować ryzyko kolek u dziecka (coś, za co rodzice są w stanie zapłacić każde pieniądze) i bóle kręgosłupa u karmiącej mamy, a tym, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z karmieniem naturalnym, pomaga łatwo znaleźć wygodną pozycję. Ponieważ na rynku dostępnych jest kilka różnych modeli poduszek do karmienia, sprawdziliśmy dla was ich wady i zalety, żebyście łatwiej mogły podjąć decyzję o tym, którą kupić.

Poduszka klasyczna
Zazwyczaj występuje w kształcie zakrzywionego strąka fasoli, albo litery U. W trakcie karmienia kobieta mocuje tę poduszkę w talii, co pozwala dziecku ssać pierś w dogodnej pozycji, bez konieczności przeciążania ramion matki. To nie jedyne zastosowanie poduszki: w dzień może służyć dziecku jako wygodna podpora pod plecy, w nocy kobieta może użyć jej do ułożenia się w wygodnej pozycji podczas snu. Sama poduszka do karmienia zrobiona jest z miękkiej bawełny, a wypełniona silikonem lub styropianem czy poliestrowym granulatem.

Poduszka ekstrawagancka
Najczęściej przykuwa uwagę niestandardowym wyglądem, przypominając np. węża czy kurę, lub inne zwierzę, które może zaciekawić dziecko. Poduszkę matka kładzie na kolanach, siadając skrzyżnie. Oryginalne kształty i wyraziste kolory mogą podziałać na dziecko stymulująco, ale mogą również okazać się niepraktyczne podczas karmienia, dlatego poduszkę niestandardową warto przetestować jeszcze przed zakupem.

Wypełnienie
Każda poduszka do karmienia wypełniona jest specjalnym surowcem, od którego zależy wygoda zarówno matki jak i dziecka, a przez to również – jakość karmienia. Idealna poduszka nie jest zbyt twarda i za miękka; musi przecież dobrze podtrzymywać główkę i ciało dziecka. Tradycyjne poduszki były wypełniane styropianem, który coraz częściej ustępuje miejsca innym rodzajom wypełnienia. Co prawda dzięki niemu można było osiągnąć odpowiedni poziom twardości, ale jego wadą było to, że przemieszczał się podczas ruchów dziecka, tworząc na powierzchni poduszki wgłębienia. Zamiast styropianu używa się teraz poliestrowego granulatu lub poliestrowych włókien, które gwarantują dobre dopasowanie do kształtu głowy i ciała. Często stosuje się także silikon, który, podobnie jak poliester może występować w postaci granulatu lub włókien z kanalikami powietrznymi, najlepszymi, jeśli chodzi o kwestię przepuszczalności powietrza. Jeśli nie masz pewności, czy kupujesz bezpieczną poduszkę, sprawdź, czy ma wszystkie atesty: certyfikat jakości PZH, OKO TEX Standard czy atest „Bezpieczny dla dziecka”.

Dobra poduszka sprawdzi się zarówno podczas karmienia naturalnego, jak i karmienia butelką. Może z niej korzystać matka, ojciec, albo jakikolwiek opiekun. Poduszka do karmienia powinna mieć odpowiedni profil , wiązanie – dzięki któremu można zawiązać ją w talii, oraz usztywnienie wewnętrznej części, dzięki czemu stabilniej przylega do talii rodzica. Dodatkowe elementy, jak kieszonka na przydatne drobiazgi, czy inne drobne szczegóły przykuwające uwagę dziecka, są opcjami pożądanymi, ale nie koniecznymi.

Więcej artykułów i informacji dotyczących noworodków można znaleźć tutaj: http://www.osesek.pl/zdrowie-i-pielegnacja-dziecka/noworodek.html