Internetowy poradnik

Strona główna > Zakupy > Podstawowe informacje o nawozach dolistnych

Podstawowe informacje o nawozach dolistnych

Poniedziałek 23 maja 2016, przez admin

Nawożenie dolistne to jedna z najskuteczniejszych technik dokarmiania roślin. Pod warunkiem, że jest odpowiednio stosowana.

W większości faz rozwoju rośliny pobierają pokarm przede wszystkim dzięki systemowi korzeniowemu. To właśnie tą drogą powinniśmy dostarczać im niezbędnych składników. Niekiedy jednak stosowanie nawozów dokorzeniowych nie przynosi oczekiwanych efektów. Wchłanianie niezbędnych do rozwoju składników przez korzenie jest bowiem zbyt wolne podczas kwitnienia i intensywnego wzrostu. Bywa też utrudnione przy dużym wyjałowieniu gleby, podczas suszy lub w okresie intensywnych opadaów. W takich przypadkach warto sięgnąć po nawozy dolistne.

Dokarmianie pozakorzeniowe

Nawożenie dolistne polega na przygotowaniu wodnego roztworu odpowiednich substancji i wykonaniu oprysku. Warto jednak zaznaczyć, że podczas nawożenia dolistnego rośliny pobierają niezbędne dla nich składniki nie tylko liśćmi – wykorzystują do tego bowiem wszystkie naziemne części. Dla podkreślenia tego faktu specjaliści coraz częściej używają terminu „dokarmianie pozakorzeniowe”. Technika ta pozwala na zwiększenie ilości wchłanianych substancji, ale wymaga odpowiednich warunków atmosferycznych (niska temperatura, spora wilgotność i niezbyt duże nasłonecznienie) oraz dobrego stanu rośliny.

Nawozy dolistne – składniki

By dokarmianie dolistne było skuteczne, stosowane w tym celu preparaty powinny mieć odpowiedni skład. Najczęstszym składnikiem jest siarczan magnezu, występujący zwykle w postaci jednowodnej. Jest on cennym źródłem zarówno magnezu, jak i siarki, czyli pierwiastków, których szczególnie potrzebują rozwijające się rośliny. Innym popularnym składnikiem nawozów dolistnych jest saletra wapniowa, która jednak powinna być używana w niewielkich, nieprzekraczających 1,4%, stężeniach. Poza tym coraz częściej wykorzystywane są też nawozy wieloskładnikowe, dostosowane do potrzeb określonych gatunków.

Zaufaj najlepszym

W razie wątpliwości co do składu i stężenia nawozów dolistnych, swoją decyzję warto skonsultować ze specjalistami. Sporo przydatnych porad na temat doboru i stosowania nawozów znajdziemy na stronie www.arkop.pl. Firma ta od lat jest krajowym liderem w produkcji nawozów rolniczych, a przygotowane przez jej ekspertów poradniki dostarczą nam kompleksowych informacji na temat nawożenia roślin sadowniczych, warzyw oraz zbóż.