Internetowy poradnik

Strona główna > Budownictwo > Podesty ruchome

Podesty ruchome

Środa 27 lutego 2019, przez admin

Podesty ruchome są popularnym rozwiązaniem i coraz częściej wykorzystuje się je w budownictwie. Warto bliżej przyjrzeć się takiemu sprzętowi, gdyż może się okazać, że będzie on świetnie służył w wielu sytuacjach na budowie, podczas montażu na wysokościach oraz innych sytuacjach.

Czym są podesty ruchome
Podesty ruchome są maszynami wykorzystywanymi na szeroką skalę w budownictwie. Umożliwiają one przenoszenie osób, urządzeń i przedmiotów na niewielkie odległości w pionie i poziomie. Składają się one z zabezpieczonej platformy, zwanej koszem lub gondolą, oraz cięgnika lub dźwignika. Są one uniwersalne, ponieważ pozwalają na ruch w różnych kierunkach. Dzięki temu właśnie znalazły szerokie zastosowanie w różnych gałęziach budownictwa.

Udźwig podestu
Bardzo istotną kwestią, na jaką należy zwrócić uwagę, jest przede wszystkim udźwig platformy. Zazwyczaj jest on oznaczany literą "Q". Określa on największe obciążenie (w kilogramach), jakie może ponieść platforma podczas pracy. Jest to bardzo istotny parametr, także ze względu na bezpieczeństwo, gdyż w przypadku przekroczenia tej wartości może dość naruszeń konstrukcji.

Podesty ruchome możesz wypożyczyć dzięki wypozyczalniapodnosnikow

Wysokość platformy
W przypadku podestów wykorzystywanych w budownictwie bardzo istotną kwestią jest także wysokość. W zależności od maksymalnej wysokości platformy może być ona wykorzystywana do różnych robót. Im większa maksymalna, tym na większą wysokość sięga platforma. To z kolei jest bardzo istotne w przypadku prac na dużych wysokościach. Warto pamiętać, że czasem platforma pozwala na rozwinięcie większej wysokości, lecz bardzo często może się to wiązać ze spadkiem bezpieczeństwa użytkowania.

Czym różnią się od siebie podesty?
Podesty mogą się różnić wieloma parametrami. Mogą to być wspomniane już wysokość i udźwig. Jednak inne parametry także mogą być zupełnie odmienne jak np. wymiary, zasięg roboczy i obszar podestu. Ponadto podesty mogą się różnić od siebie także rodzajem napędu lub konstrukcją wysięgnika. To z kolei może powodować, że różne podesty będą mieć różne cechy i tym samym różne przeznaczenie.