Internetowy poradnik

Strona główna > Zdrowie > Podchodź z głową do sportu

Podchodź z głową do sportu

Czwartek 4 grudnia 2014, przez orzech

Z jednej strony, zgodnie z powszechnie znanym powiedzeniem sport to zdrowie. Z drugiej, aby uprawiać jakąkolwiek dyscyplinę, musimy mieć podstawową wiedzę na temat tego, jak właściwie funkcjonuje nasz organizm i co zrobić, aby uprawianiem sportu sobie samemu nie zaszkodzić.

Wszystko bowiem prowadzić może do obciążenia mięśni, co z kolei skutkuje takimi dolegliwościami, jak ból kręgosłupa, bóle stawów, czy nawet deformacja układu kostnego. Przykładem sportów, które są zdrowe, ale mimo wszystko powodują pewne problem jest bieganie i podnoszenie ciężarów.

W jaki sposób biegać prawidłowo? Przede wszystkim zaopatrzyć musimy się w odpowiedni sprzęt, a dokładniej w buty, które będą wygodne i jak najmniej narażą nas na deformację kolan. Co więcej, biegać nie powinniśmy wyłącznie po asfalcie, ale także, w miarę możliwości, po podłożu bardziej miękkim: ubita ziemia, bieżnia. Nie wolno też, paradoksalnie, uprawiać tego sporu zbyt często. Kilka razy w tygodniu, z przerwami, np. co drugi dzień, w zupełności nam wystarczy. Z ciężarami i siłownią w ogóle sprawa jest jeszcze trudniejsza.

Jak podnosić ciężary? Przede wszystkim – robić to na miarę naszych sił i możliwości. Przed treningiem siłowym ciało powinno być rozgrzane, a mięśnie i ścięgna nóg i rąk – odpowiednio rozciągnięte. Nie możemy też zaczynać od ćwiczeń na sztandze z dużym obciążeniem. Nawet jeżeli jesteśmy sprawni fizycznie, powinniśmy zacząć od mniejszych wartości, a następnie dopiero stopniowo je zwiększać. Ponieważ nieprawidłowe podnoszenie ciężarów skutkować może poważnymi uszkodzeniami ciała (lub narażeniem nas na ból kręgosłupa), najbezpieczniejszą metodą będzie zainwestowanie w trenera – przynajmniej na pierwsze dwa, trzy treningi. Wykwalifikowany pracownik siłowni podpowie nam, od czego zacząć i jak kontynuować ćwiczenia, zasugeruje też najlepszy sposób na rozgrzanie mięśni.

Kiedy nasz organizm przyzwyczai się do specyficznego, siłowego wysiłku, będziemy z pewnością zadowoleni z rezultatów. Odpowiedź na pytanie, jak podnosić ciężary, powinna brzmieć: tak, aby jednocześnie modelować sylwetkę, wzmacniać mięśnie i poprawiać kondycję. Nie zaś na siłę i za wszelką cenę, po to tylko, aby na chwilę zaspokoić własne ambicje.

Źródło: Care Solutions - prozdrowotne programy dla firm