Internetowy poradnik

Strona główna > Dom > Po co stosować wentylację z odzyskiem ciepła

Po co stosować wentylację z odzyskiem ciepła

Wtorek 14 maja 2013, przez maki

Zaczynając budowę domu już na etapie projektowania musimy zdecydować w jaki sposób będziemy wietrzyć pomieszczenia. Czy będzie to tradycyjna wentylacja grawitacyjna, czy może zamontujemy wentylacje mechaniczną z rekuperatorem.

Za pierwszym rozwiązaniem przemawia prostota i brak jakichkolwiek dodatkowych wydatków inwestycyjnych. Jednak w przypadku nowoczesnego budownictwa pasywnego, gdzie mamy do czynienia ze szczelnym budynkiem, takie rozwiązanie nie będzie zapewniało prawidłowej wymiany powietrza w domu.

Możemy pozamykać się w szczelnym budynku razem z produktami oddychania, czyli dwutlenkiem węgla, wilgocią, grzybami, zanieczyszczeniami organicznymi unoszącymi się w powietrzu zużytym. To jednak nie wyjdzie na pewno nam na zdrowie.

Dlaczego zatem wentylacja z rekuperatorem ma być lepsza? Przede wszystkim zmniejsza koszty ogrzewania budynku. Zmniejszenie kosztów może wynieść od 20 do nawet 50%. Biorąc pod uwagę, że straty ciepła wynikające z konieczności wymiany powietrza na świeże mogą zostaną zmniejszone o około 60-80%, to takie oszczędności są realne.

Rekuperacja także poprawia komfort. Powietrze świeże posiada znacznie wyższą temperaturę zimą niż ta panująca za oknem. Dzięki temu nie czujemy dyskomfortu temperaturowego. Nie ma problemu otwartych okien, przez które zimą nawiewa nieprzyjemne powietrze wprost z dworu.

Oczyszcza powietrze poprzez częstą jego wymianę, taką jaka jest zapisana w przepisach budowlanych. Prawidłowa wymiana powietrza i oczyszczanie powietrza nawiewanego poprzez zastosowanie filtrów dają prawidłowy mikroklimat w pomieszczeniach.

Wykorzystanie kominka do dodatkowego ogrzewania domu. Istnieje bowiem możliwość takiego poprowadzenia kanałów wentylacyjnych, że powietrze nadmuchiwane w pobliżu wkładu kominkowego zmuszone jest do podróży po całym domu. Trafiając do rekuperatora jest dodatkowo ogrzane i zwiększa sprawność całego układu poprawiając odzysk ciepła.

W układzie z gruntowym płytowym wymiennikiem ciepła otrzymujemy chłodzenie powietrza latem. W trakcie trwania upałów powietrze świeże będzie miało niższą temperaturę niż to na dworze. Daje to przyjemne uczucie chłodu i dodatkowego poczucia zwiększonego komfortu.