Internetowy poradnik

Strona główna > Komputery > Po co nam tryb awaryjny?

Po co nam tryb awaryjny?

Chcesz wiedzieć do czego służy tryb awaryjny i jak go uruchomić? Zapraszamy do lektury

Środa 5 czerwca 2013, przez cozml

Jeśli często używasz swojego komputera, niezależnie czy do pracy czy do zabawy oraz korzystasz z systemu Windows to pewnie nie raz zdarzyło Ci się coś nieprzewidywanego kiedy podczas uruchomienia komputera zobaczyłeś zamiast loga systemu operacyjnego dziwne menu na czarnym tle.

Jedną z pozycji jakie wtedy ujrzałeś był tryb awaryjny. Wtedy pewnie nie zastanawiałeś się do czego służy i jak to się stało, że się uruchomił tylko robiłeś wszystko aby Twój komputer z powrotem wyświetlał to do czego jesteś na co dzień przyzwyczajony. Zdarzają się jednak sytuacje kiedy uruchomienie trybu awaryjnego Twojego systemu operacyjnego jest bardzo potrzebne. W tym trybie system ładuje wyłącznie podstawowe aplikacje i sterowniki, które zostały dodane w momencie instalacji całego systemu. Dzięki temu nie ładują nam się aplikacje, które dodawaliśmy samodzielnie lub dodały się bez naszej zgody. Jest to bardzo pomocne w przypadku kiedy na nasz komputer dostanie się wirus.

Informatyk uruchamia go wtedy w trybie awaryjnym aby pominąć ładowanie plików wirusa i łatwiej go usunąć. To samo tyczy się wszelkiego oprogramowania, którego na komputerze nie chcemy, a które samo się włącza. Podczas pracy w systemie awaryjnym mamy bardzo ograniczone możliwości, karta graficzna na bardzo niską rozdzielczość, nie dział karta dźwiękowa oraz parę innych sprzętów. W tym trybie komputer uruchamia się bardzo szybko. Jest jednak kilka zagrożeń, których powinniśmy się obawiać. Po pierwsze tryb awaryjny uruchamia się ze wszystkimi prawami administratora. Oznacza to, że możemy przez przypadek usunąć pliki czy aplikacje wymagane do działania systemu. Dodatkowo możemy wprowadzać zmiany w rejestrze systemowym.

Dlatego jeśli nie jesteśmy pewni tego co robimy lepiej tego nie zatwierdzać i skontaktować się z informatykiem, który chętnie pomoże rozwiązać każdy problem. Jeśli wykonamy czynności, których nie jesteśmy do końca pewnie może się okazać, że komputer w normalnym trybie już się ponownie nie uruchomi. Wtedy konieczna będzie wizyta czy to w serwisie komputerowym czy interwencja informatyka. Jeśli jesteśmy pewnie co do tego co chcemy zrobić w trybie awaryjnym ale nie wiemy jak go uruchomić powinniśmy postępować zgodnie z poniższą instrukcją.

Na początku uruchamiamy komputer ponownie lub po prostu go uruchamiamy i zanim pojawia się logo windowsa czy też charakterystyczny pasek ładowania systemu wciskamy kilka razy klawisz F8. Po chwili naszym oczom powinno pojawić się menu na czarnym tle z wieloma pozycjami do wyboru. W zależności od wersji systemu operacyjnego zobaczymy od 3 do 9 opcji. Jedną z nich będzie właśnie tryb awaryjny.

Więcej informacji na tomi.poznan.pl


Zapraszamy wszystkich szukających pomocy zdalnej informatyka.

Link do wymaganego profilu na fb: https://www.facebook.com/michal.mietlinski.1