Internetowy poradnik

Strona główna > Zdrowie > Pleśniawki u dzieci i dorosłych: mała rzecz, duży problem

Pleśniawki u dzieci i dorosłych: mała rzecz, duży problem

Poniedziałek 14 lipca 2014, przez aliz

Czy zdarzyło ci się kiedyś, podczas porannej toalety, zauważyć z przerażeniem, że twój język i wnętrze jamy ustnej pokrywają małe, białe plamki czy nalot, podobnego koloru? Złe wieści: prawdopodobnie nabawiłeś się pleśniawek.

Pleśniawki u dzieci i dorosłych są zazwyczaj efektem zakażenia grzybem z rodzaju Candida, a ryzyko pojawienia się objawów chorobowych wzrasta znacznie u osób z obniżoną odpornością, niedoborem witamin czy przebytej terapii antybiotykowej oraz sterydowej. Są to najczęstsze, ale nie jedyne przyczyny zachorowań: pleśniawki mogą pojawić się też w efekcie niewłaściwej higieny jamy ustnej, przewlekłych stanów zapalnych, noszenia protez, czy – fakt, którego wciąż nie wszyscy są świadomi – palenia. Inaczej niż dorośli, dzieci mogą zarazić się grzybem Candida dotykając, czy wkładając do buzi niedostatecznie wysterylizowane przedmioty użytku codziennego. Do zakażenia może dojść także w trakcie porodu, a najbardziej narażoną grupą są wcześniaki.

Jak rozpoznać i leczyć pleśniawki?
Chociaż pleśniawki u dzieci i dorosłych wyglądają identycznie – miękkie białe plamki, które krwawią przy próbie ich dotknięcia, dzieci niewątpliwie gorzej znoszą tę przypadłość, dlatego dobrze jest trafnie zdiagnozować objawy już w początkowym etapie, po to, by szybciej i skuteczniej ich się pozbyć. Biały, grudkowaty nalot na języku i błonach śluzowych dziecka pewnie szybko zniknie po przetarciu gazą, ale tylko po to, by zaraz pojawić się z powrotem. Nieleczone, zmiany szybko się powiększają, tworząc jednolity kożuszek wewnątrz jamy ustnej dziecka. Wkrótce twój maluch może mieć problemy z przełykaniem i – co za tym idzie – jedzeniem posiłków, a złe samopoczucie z pewnością będzie demonstrował głośnym płaczem. Nie bagatelizuj sprawy, nie leczony grzyb może zaatakować inne części układu pokarmowego: przełyk, krtań czy oskrzela. Pleśniawki u dzieci i dorosłych leczy się stosunkowo łatwo, ale sposób i rodzaj podawanych leków najlepiej skonsultować z lekarzem pediatrą, który dostosuje medykament do wieku i stanu zdrowia pacjenta. Potem należy uzbroić się w cierpliwość i przepisanym lekiem (obecnie najczęściej stosuje się Aphtin lub Nystatynę w płynie), pędzlować jamę ustną dziecka, zgodnie z zaleceniami lekarza. Na przyszłość, warto pamiętać, że jeśli chcesz zapobiec nawrotowi takich stanów chorobowych u swojego dziecka, trzeba przestrzegać zasad higieny, systematycznie sterylizować butelki i smoczki, wymieniać regularnie te ostatnie i nie bagatelizować żadnych niepokojących objawów.

więcej informacji na temat pleśniawek znajdziesz w serwisie wylecz.to